Světová banka a firma Exxon Mobil rozhodují za čadskou vládu
Prezident Idríss Déby, který stojí v čele země od konce občanské války v roce 1990 a je obviňován z opakovaného falšování volebních výsledků, šéfa Světové banky poslechl. Parlament odhlasoval návrh, aby se nakládání s příjmy za ropu podle návrhu banky stalo zákonem.
Osmimiliónové zemi by se projekt měl vyplatit. S průměrným příjmem 203 dolarů na osobu patří Čad mezi deset nejchudších zemí planety. Elektřinu má podle záznamů Organizace spojených národů jen dvě procenta domácností. I přes velké zásoby ropy musí země dovážet benzín ze sousedního Kamerunu, protože v Čadu zatím nejsou žádné rafinérie.
Ale jen investice do těžby a stavby ropovodu a hloubení tří stovek studní zvedly už v roce 2001 HDP o více než osm procent. Po zahájení vývozu ropy v příštím roce by ekonomika měla rapidně růst.
Ropovod ostře kritizují ekologičtí aktivisté. Poukazují na to, že stavba připravila mnoho zemědělců o půdu (už tak vzácnou v této převážně pouštní zemi), znehodnotila důležité vodní zdroje, omezila území, na kterém mohou lovit kočovní Pygmejové a necitlivě zasáhla do archeologických nalezišť.
\"Ropovod z Čadu do Kamerunu určitě není to, co Afrika potřebuje. Takový projekt, který nebere v úvahu lidská práva a životní prostředí, bude mít zničující dopad,\" citoval deník Guardian známého kritika západních investic na kontinentě, jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutu.
Obránci lidských práv zase Světovou banku obviňují, že její představy o vykořenění korupce v Čadu a jiných afrických zemích jsou naivní.
ZDROJ: HN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?