Likvidace pneumatik
Podle některých odhadů vzniká na celém světě každý rok jedna miliarda vyřazených
pneumatik. Vlády vyspělých zemí se snaží přinutit výrobce i spotřebitele množství odpadů co nejvíce omezovat. Jednou z cest je např. přimět výrobce, aby se na vlastní náklady postarali o likvidaci, případně recyklaci svých opotřebených výrobků. Povinnost zpětného odběru byla v ČR zakotvena v § 38 zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech.
Povinnost postarat se o \"své\" výrobky se týká samozřejmě i největšího českého výrobce
pneumatik. Jeho velcí zákazníci mají za
sběrné místo určeno své sídlo, odkud jsou opotřebené
pneumatiky odebírány na základě výzvy. Drobní spotřebitelé v drtivé většině případů nakupují
pneumatiky v maloobchodní síti a tam je také mohou po opotřebení bezplatně odevzdat k likvidaci. Tato místa jim rovněž poskytují úplné informace o zajištění zpětného odběru a jsou označena viditelným nápisem \"Zpětný odběr použitých pneumatik\" se všemi zákonem stanovenými údaji, včetně upozornění o bezplatnosti služby. Množství převzatých výrobků je přitom na sběrných místech váženo a spolehlivě evidováno. Smluvní partneři pak zajistí logistiku a využití odpadu v souladu se zákonem.
V distribuční síti byla loni větší část vyřazených
pneumatik později energeticky využita při spalování v cementárnách Mokrá, v Hranicích a v Čížkovicích. Menší část tohoto materiálu byla recyklována a tak připravena k dalšímu použití a část byla využita při rekultivacích a terénních úpravách.
ZDROJ: LOGISTIKA
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?