Starostové se zlobí kvůli radaru
Podle vojáků nové italské zařízení vyhovuje evropským hygienickým normám
Vyřešení sporu mezi armádou, která chce nedaleko mohyly Míru u Slavkova stavět páteřní radar NATO, a vesnicemi ležícími v bezprostřední blízkosti chystaného radaru je zatím v nedohlednu.
Jaroslav Šnábl z odboru bezpečnostních investic NATO, který má na starosti výstavbu páteřního radaru na Prateckém návrší nedaleko mohyly Míru, uvedl: \"Dříve tu sloužilo pět ruských radarů, jež měly desetkrát vyšší výkon než ten, který tam chceme nainstalovat nyní, a nikomu to nevadilo.\" Dodal, že nový italský radar, který by pro českou armádu zakoupila Aliance, vyhovuje evropským hygienickým normám a v budoucnosti by mohl být přínosem pro bezpečnost i civilního leteckého provozu. \"Je to strategické místo. Jiný příhodný kopec na Moravě není. Snad jenom Pálava, což je ale nemyslitelné,\" uvedl Libor Barák z odboru bezpečnostních investic NATO s tím, že tuto lokalitu vytipovali experti z Aliance. Územní řízení ohledně stavby radaru, které začalo v lednu 2003, nakonec bylo pozastaveno z důvodů nesouhlasu obce Sokolnice. Podle mluvčího ministerstva obrany Ladislava Štichy územní a následně stavební řízení mohlo proběhnout bez problémů, protože podle něj vesnice sousedící s radarem původně nic nenamítaly. Do věci se ale vložil Miroslav Jandora z obecně prospěšné společnosti Mohyla Míru Austerlitz. Ten, jak uvedl Šticha, kauzu mediálně rozvířil a přispěl k zamítavému stanovisku zúčastněných obcí.
Žádají ministra
\"V žádném případě se nedá mluvit o souhlasu starostů a obcí v okolí plánovaného radaru. Mohl se o tom ostatně přesvědčit krajský hejtman Stanislav Juránek při naší středeční schůzce v Sokolnicích,\" řekl Právu starosta Újezda Jan Hradil (nez.), podle kterého starostové všech sedmi obcí stavbu odmítli a požádali hejtmana o zprostředkování schůzky s ministrem obrany.
Kabelovka je uklidní?
\"Armádě nejvíc vytýkáme, že nás neseznámila s celým svým záměrem. To bychom požádali o řádné projednání vlivu na životní prostředí EIA (evropská norma na posuzování životního prostředí) a postupovali bychom úplně jinak. Oni přicházeli postupně, žádali o povolení údajných oprav a úprav ve dvou etapách,\" řekl Hradil. Pak podle něj přišli s velkým radarem. \"Teď nás jen tak seznámili s nutností vystavět v bezprostřední blízkosti ještě malé radary na sledování bezprostředního okolí. Ani se nám nechce věřit, že je to možné,\" dodal starosta. Podle Baráka starostové byli ochotni svolit pod podmínkou, že v obci Újezd u Brna zrekonstruují čističku vody a v obcích Sokolnice, Hostirádky-Rešov, Zbýšov, a Šaratice vybudují kabelovou televizi. Armáda by tak musela do vesnic investovat zhruba 50 miliónů Kč. Starosta Sokolnic Jiří Životský (KDU-ČSL) potvrdil Barákova slova, ale dodal, že tato žádost je již staršího data. \"Toto stanovisko jsme vyjádřili v dubnu a od té doby jsme o stavbě od armády neslyšeli. Od té doby se toho však mnoho odehrálo,\" řekl starosta Sokolnic. Za absurdní označil počínání státu, který žádá u budované stáčírny džusů v nedalekém Podolí zatravnění střechy, aby nerušila v obrazu krajiny, ale nevadí mu vojenské monstrum na památkově chráněném návrší u mohyly Míru. \"Kdo ví, kdy se u nás začne měřit všem stejně,\" řekl. Lidé z obrany uvedli, že do radaru se již investovalo 30 miliónů Kč.
Zdroj: Právo
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?