zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak řešit problém biologických odpadů

20.11.2003
Odpady
Jak řešit problém biologických odpadů
Konference s názvem Jak řešit problém biologických odpadů - „Co s bioodpadem?“ - se v prostorách Krajského úřadu kraje Vysočina konala sedmý listopadový den.

Úvodní slova patřila náměstkyni hejtmana Marii Černé, radnímu Ivu Rohovskému a vedoucímu odboru životního prostředí Pavlu Hájkovi. Poté byl zahájen odborný blok přednášek týkajících se legislativy v oblasti odpadového hospodářství, Plánu odpadového hospodářství kraje Vysočina, bioodpadu a životního prostředí a praktických návodů, jak nakládat s bioodpadem. „Účastníci analyzovali, v jakých případech je vhodnější použít ten který postup nakládání s bioodpadem, tedy zda je lepší prosté kompostování nebo nějaký z postupů fermentace, či jen energetické využití jako biopaliva,“ řekl Zdeněk Fixa z odboru životního prostředí.

Po přestávce následovala přednáška týkající se využití čistírenských kalů jako bioodpadu na polích, ve fermentorech nebo jako rekultivačního materiálu. Další hosté představili praktické zkušenosti s nakládáním s bioodpadem. „Příkladem může sloužit projekt neziskové organizace ze Slovenska, která v malých obcích prosazuje tzv. domácí kompostárny, kdy každá domácnost může přinést bioodpad do kompostárny a vlastními silami jsou schopni, za rozumných nákladů, odpad přetvořit na kompost s lokálním využitím. Všechny zde získané poznatky mohou být cenné, neb v souvislosti s připravovaným Plánem odpadového hospodářství kraje Vysočina bude nutné co nejvíce využívat odpad, aby byly splněny požadavky Evropské unie,“ uvedl Z. Fixa.

Záštitu nad touto konferencí převzal radní kraje pro problematiku životního prostředí a zemědělství Ivo Rohovský.

R. Burketová
Více informací Z. Fixa, 564 602 516, fixa.z@kr-vysocina.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí