zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kdyby kráva byla mazlíček

21.11.2003
Zemědělství
Kdyby kráva byla mazlíček
Téměř jedenáct set krav odsoudily během měsíce k likvidaci dva nálezy BSE. Osmý případ nemoci v Česku byl potvrzen v den, kdy první dobytek odváželi na porážku.
To už je spíše masakr než racionální jednání. Jistě, jde o zdraví a bezpečnost lidí. Jistě, ve srovnání s počty dobytka běžně poráženého na jatkách kvůli \"masu\", jídlu pro všežravce člověka, to není číslo zase tak ohromující. Co na něm zaráží, je jistá bezradnost, která se zakrývá akcí.
O BSE se neví zdaleka všechno, neví se s jistotou ani základní věci. Jak vzniká, jak se šíří nákaza, koho může postihnout a podobně. Dosavadní málem univerzální \"příčina\", masokostní moučka, se zdá být posledními případy zpochybněna. Ani ekologické chovy, ani ekologicky čisté krmení, zkrátka ani \"fér\" chování člověka vůči hospodářskému zvířeti není stoprocentní zárukou, že se BSE neobjeví. A co když je to jako s rakovinou? Tam je také možné vydat maximálně doporučení, jež minimalizují možnost choroby. Nikoli ovšem zcela vylučují.
Bude přesto pokračovat vybíjení stád? Těžko se ubránit dojmu, že tu máme co dělat s jistým \"svérázem\" naší kultury. Stručně řečeno, kráva není domácí mazlíček. Hospodářská zvířata klidně mohou trpět při přepravě, na jatkách, mohou v příšerných podmínkách křižovat Evropou - to je normální kšeft. Vybíjení dobytka kvůli BSE mnohé nemrzí kvůli tomu zabíjení samotnému, ale kvůli tomu, že z hlediska profitu \"nenese\". Kdyby se podobná opatření vztahovala na psy nebo kočky, už by tu bylo povstání kvůli nelidskému zacházení se zvířaty. Nejspíš celoevropské.
Při vší úctě k principu předběžné opatrnosti by měla být přijatá opatření vůči BSE opravdu důkladně zkoumána a do budoucna přehodnocena. Nejsou lidská.
AUTOR: patricie.polanska@economia.cz
ZDROJ: HN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí