zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh zákona je třeba změnit

28.11.2003
Příroda
Návrh zákona je třeba změnit

Návrh zákona o ochraně přírody a krajiny, jehož součástí je soustava chráněných území Natura 2000, je třeba podle ministra zemědělství Jaroslava Palase předělat. Uvedl to v rozhovoru pro ČIA.
Uvedený zákon je ale podle jeho slov nutné do vstupu do EU přijmout, neboť jinak by nebylo možné čerpat finanční prostředky z Bruselu. \"Obsahově je ale třeba tento zákon upravit tak, aby bez náhrady neoklešťoval možnost podnikání zemědělců nebo lesáků,\" konstatoval Palas. Ministerstvu přitom vadí zejména znění paragrafu 58, který by ve znění navrhovaném Ministerstvem životního prostředí ČR (MŽP) znamenal rozbití celistvosti lesních ploch státního podniku Lesy České republiky. \"MŽP původně slibovalo, že bude akceptovat náš návrh znění tohoto paragrafu, ale nestalo se tak. Jsem ale přesvědčen, že se nakonec dohodneme,\" tvrdí Palas.
Problém je podle něj ale i v systému kompenzací za státem omezené podmínky k podnikání. \"Kompenzace musí být garantovány, ale nejen v obecné rovině povinnosti státu. Musí být přesně specifikováno, kdo je poskytne - musí je dát MŽP, a musí být definován rozsah finančních prostředků, který bude k dispozici. Nemůžeme nadefinovat ochranu životního prostředí na miliardy a nemít na to peníze - a tak to bylo v zákoně uvedeno,\" konstatoval Palas.

Zdroj: Newsletter Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí