zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Špidla: Dříve než za deset let se přehrada na Bruntálsku stavět nebude

02.12.2003
Voda
Špidla: Dříve než za deset let se přehrada na Bruntálsku stavět nebude

Výzvu proti plánovaným stavbám přehrad v Moravskoslezském kraji předali o víkendu premiérovi Vladimíru Špidlovi zástupci ekologické organizace Arnika. V textu s názvem Nedovolte zabetonovat naše řeky protestují především proti nádrži, která by měla zatopit obec Nové Heřminovi na Bruntálsku.

\"Vláda nebude o tomto projektu v nejbližších měsících rozhodně jednat,\" řekl Špidla a dodal, že výstavba přehrady nezačne dříve než za deset let.
\"Podle našich informací má o konečném řešení protipovodňové ochrany v Moravskoslezském kraji rozhodnout vláda. Pokládáme proto za nutné jejího předsedu informovat o zamyšlených opatřeních a jejich dopadech na přírodu a obyvatele,\" řekla Lenka Daňhelova ze sdruženi Arnika Ostrava. Špidla řekl, že se s ekologickými aktivisty setkal na 20 minut v průběhu krajské konference ČSSD. Během schůzky uvedl také to, že stát by chtěl v rámci protipovodňových opatření zvyšovat schopnost krajiny zadržet vodu.
\"Jednáme o tom s ministerstvem zemědělství,\"doplnil premiér. Ekologové proti výstavbě nádrže na Bruntálsku sepsali petici, kterou už podepsalo více než 3000 lidí.
Výstavbu přehrady prosazuje především vedení krnovské radnice a Povodí Odry. Zatopení vesnice s 260 obyvateli v podhůří Jeseníků v červnu podpořili i krajští zastupitelé, kteří ministerstvu zemědělství doporučili výstavbu velké nádrže.
O přehradě v Nových Heřminovech se hovořilo už v dobách Rakouska-Uherska. Od 60. let minulého století v obci platí stavební uzávěra. Aktuální začaly být plány opět po záplavách v roce 1997. Velká voda napáchala v okolí řeky Opavy škodu tři miliardy korun.
Přibližně stejnou sumu by stál projekt velké nádrže v Nových Heřminovech. V minulosti se pro něj jednoznačně vyslovilo 18 měst a obcí na břehu toku.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí