zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Schling chce vzít řeky lidem a dát je dopravcům

02.12.2003
Voda
Schling chce vzít řeky lidem a dát je dopravcům

PRAHA – S Vltavou a s Labem už by se v budoucnu nemělo zacházet jako s řekami, ale výhradně jako s „vodními cestami ve veřejném zájmu“. To by znamenalo, že by se veškerá vodní díla zcela vymkla jakékoliv veřejné kontrole, protože by se na ně přestal vztahovat zákon o ochraně přírody a krajiny. Taková úprava zákona nemá obdoby v české ani v evropské legislativě. Přesto ji chce prosadit poslanec ČSSD Jaromír Schling ve svém pozměňovacím návrhu k novele zákona o vnitrozemské plavbě. Ta by měla zítra ve Sněmovně projít druhým čtením.

 

Pokud by Sněmovna Schlingův návrh přijala, řeky by definitivně padly do rukou vodních dopravců. Jejich jediným cílem je dobrá splavnost. Nezajímají je podmínky ke koupání a neohlížejí se ani na zachování cenných přírodních lokalit a biotopů. Právě to je jádrem sporu například v kauze plánovaných vodních děl na dolním toku Labe, pro které nedávno ministerstvo životního prostředí odmítlo udělit výjimku.

 

„Schling by ovšem chtěl docílit toho, aby udělení výjimky nebylo vůbec zapotřebí. Jeho návrh je v rozporu s programem ČSSD a vládní politikou ČR a znamená veliké nebezpečí pro Českou republiku. Kdyby prošel, dostala by se Česká republika dříve či později před Evropský soud. Penále by v tom případě zaplatili daňoví poplatníci a nikoliv Schling se svými kolegy,“ řekl tiskový mluvčí Arniky Marek Jehlička.

 

Podle Parlamentního institutu je Schlingův návrh v rozporu s Bernskou úmluvou a s evropskými směrnicemi na ochranu přírody.

 

Schling svůj návrh naposledy upřesnil tak, že mu jde „pouze“ „o Labe po Pardubice a o Vltavu po Slapy,“ uvedl doslova. „Věřím, že Sněmovna takto nebezpečný návrh neschválí. Mimo jiné i proto, že zákony by měly mít obecnou platnost a neměly by upřednostňovat jednotlivé projekty před ostatními,“ dodal Jehlička.

 

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí