zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sbírejte a recyklujte!

05.12.2003
Odpady
Sbírejte a  recyklujte!

Baterie by v budoucnu už neměly končit na  skládkách  či ve  spalovnách  a ohrožovat tak  životní   prostředí  . Naopak - měly by se v maximální možné míře  recyklovat  : lze z nich získat a znova využít řadu v nich obsažených kovů. Podle návrhu nové směrnice Evropské komise by měly členské státy EU zavést systém sběru a  recyklace  všech typů baterií, které se objeví na trhu. Dnešní legislativa se týká pouze baterií s obsahem určitého množství nebezpečných kovů (nejproblematičtější je olovo, rtuť a kadmium) a pokrývá tak sotva sedm procent unijního trhu s bateriemi.

Tento omezený dosah je mimo jiné příčinou, proč v jednotlivých zemích se značně liší systémy sběru a  recyklace  baterií. Spotřebitelé tak nevědí, co vlastně mají sbírat a co ne, a tak mnohé z více než milionu tun baterií prodaných ročně v Evropě končí v přírodě.

V nové směrnici, kterou musí ještě schválit Rada EU a Evropský parlament, se proto navrhuje několik zásadních kroků v oblasti nakládání a  recyklací  s bateriemi (viz box). Náklady těchto opatření by přitom podle propočtů Komise neměly být vyšší než jedno až dvě eura na jednu domácnost v EU.


Nový návrh Komise o bateriích žádá:

zakázat skládkování či  spalování  všech průmyslových a automobilových baterií;

každý stát by měl vytvořit systém bezplatného vracení baterií;

členské státy by měly zabezpečit sběr ve výši alespoň 160 g (4 až 5 kusů) baterií na osobu ročně;

u niklkadmiových baterií by měly země zabezpečit sběr 80 % z těch, co se dostanou na trh;

zabezpečit  recyklaci  materiálů: u olověných baterií získat zpět veškeré olovo plus 65 % z průměrné váhy baterie, u niklkadmiových baterií získat veškeré kadmium plus 75 % průměrné váhy baterie a 55 % váhy u ostatních druhů;

náklady na sběr, manipulaci s bateriemi a  recyklaci  by měl vždy hradit výrobce;

výrobci by směli využívat viditelný poplatek maximálně pět let po implementaci.

ZDROJ: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí