zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unie nesplní závazky Kjótského protokolu, tvrdí odborníci

08.12.2003
Ovzduší
Unie nesplní závazky Kjótského protokolu, tvrdí odborníci

Ačkoliv Evropská unie dlouhodobě bojuje za snižování  emisí  skleníkových  plynů  podle Kjótského protokolu, sama bude mít podle Evropské agentury pro  životní   prostředí  problém se s ním vyrovnat.
\"Třináct států Evropské unie nedokáže snížit produkci skleníkových plynů do roku 2010 o osm procent ve srovnání s rokem 1990. Jedině Švédsko a Velká Británie mají šanci závazky Kjótského protokolu splnit,\" uvedla Evropská agentura pro  životní   prostředí  .
Všechny země unie sice omezují uhličitanové zplodiny v průmyslové výrobě, což je stojí miliardy eur, ale emise na druhé straně narůstají kvůli bouřlivému rozvoji dopravy. Emise způsobené růstem silniční a letecké dopravy se oproti roku 1990 zvýší o 34 procent.
Státy Evropské unie tedy mohou naplnit Kjótský protokol jen tehdy, pokud si nakoupí limity na emise od méně rozvinutých zemí. Tuto variantu Evropská agentura pro  životní   prostředí  do své studie nezapočítala. Jelikož ale unie podobné obchodování v minulosti odmítala, málokdo čekal, že k podobnému kroku sáhne.
Nejhorší situace je podle studie v Dánsku, Španělsku, Irsku, Rakousku a Belgie. Tyto státy by měly mít v roce 2010 o 20 procent větší emise, než stanoví Kjótský protokol.

ZDROJ: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí