zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lyžování se bude stěhovat stále výš

08.12.2003
Ovzduší
Lyžování se bude stěhovat stále výš

Pokud dnes pořadatelé zruší závody světového poháru žen v alpském lyžování, které se měly konat příští víkend v krkonošském areálu Svatý Petr, má to podle mínění odborníků na svědomí  globální   oteplování  .
\"Určitě na tom něco je,\" říká důchodce Valerián Spusta, který už desítky let třikrát denně měří teplotu, množství srážek a rychlost větru ve Špindlerově Mlýně a výsledky svých pozorování předává Krkonošskému národnímu parku. \"Já tvrdím už delší dobu, že letos bude sněhu málo, tak jako před čtyřmi roky. Tady se vždycky říkalo, že když napadne sníh na zelené listí, bude na něj celá zima chudá, a to se stalo letos začátkem října. I myslivci ví své. Vysoká zvěř ještě nesešla z hor, což je další známka toho, že zima ještě nepřišla,\" dodává Spusta.
Vrtochy počasí se zabývá i nejnovější studie předložená tento týden Světové konferenci o sportu a  životním   prostředí  v Turíně, kde se mají v roce 2006 konat zimní olympijské hry.
Podle názorů vědců budou mít níže položená střediska zimních sportů potíže a dojít proto může i ke krachům. Experti z Curyšské univerzity tvrdí, že v příštích letech bude obtížné předvídat množství sněhu. Problémy může mít například až polovina švýcarských lyžařských středisek.
\"Věřím, že naše generace ještě nezažije takové změny, které by znamenaly konec lyžování v Krkonoších,\" tvrdí František Vambera ze společnosti Ski Pec.
Vědci však poukazují na nezvratné změny způsobené  globálním   oteplováním  . Podle nich alpské ledovce za posledních 150 let ustoupily o víc než čtvrtinu a do roku 2030 jich zmizí dvacet až sedmdesát procent.
Hranice sněhově spolehlivých zimních středisek se bude podle mínění znalců posouvat stále výš, a to až k patnácti stům metrů nad mořem. O svůj věhlas by tak mohla přijít některá místa v Rakousku nebo Německu, například rakouský Kitzbühel leží pouhých 760 metrů nad mořem. Odborníci zároveň varují: Stěhování lyžařů do větších výšek může způsobit velké  ekologické  škody.
Na nedostatek sněhu si dnes nestěžují jen Krkonoše. I na horských svazích Alp se leckde zelená tráva a meteorologové neočekávají, že by se do Vánoc situace výrazněji zlepšila. Ve čtvrtek byl přeložen sjezd mužů z francouzského Val d\'Isere do amerického Beaver Creeku a stejný osud zřejmě nemine ani další závody.
Ve francouzském středisku se má jet za týden obří slalom, ale nezvykle teplé počasí v Evropě dělá činovníkům Mezinárodní lyžařské federace (FIS) vrásky. O osudu tohoto závodu se rozhodne v neděli a podle organizátorů je velmi nepravděpodobné, že se skutečně v Savojských Alpách pojede.
Francouzi nejsou sami, kdo marně vzhlížejí k nebi. Holé stráně deptají také pořadatele ženského slalomu ve slovenské Vrátné, který se má jet ve čtvrtek. Ohrožen je také sjezd a superobří slalom mužů v italské Val Gardeně, který se má konat o týden později.
Závodní ředitel sjezdařů FIS Günther Hujara má z těchto potíží hlavu jako střep. \"Celou noc jsem prochodil tam a zpátky. V této chvíli nemáme žádnou záruku, že se v Evropě nějaký závod pojede,\" prohlásil německý funkcionář. \"Například v Itálii je teplo, navíc je tam vysoká vlhkost. Doslova to požírá sníh. Říkali, že se ochladí, ale věřte tomu...,\" dodal skepticky.

ZDROJ: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí