zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Všem majitelům zemědělské a lesnické půdy, včetně rybníků!

08.12.2003
Příroda
Zemědělství
Les
Všem majitelům zemědělské a lesnické půdy, včetně rybníků!
Podle novely zákona o myslivosti hrozí všem občanům, kteří vlastní tzv. honební pozemky a jsou členy Honebních společenstev, vytunelování jejich veškerého majetku! Iniciujte ve svých vesnicích valné hromady svých honebních společenstev!

Vydali jsme výzvu všem majitelům honebních pozemků, kterým špatnou legislativou hrozí vytunelování jejich majetku. Po novele zákona o myslivosti (zákon č. 449/01Sb) se může stát, že přijdou majitelé honebních pozemků nejen o své zemědělské a lesní pozemky, případně o rybníky, ale doslova i o střechu nad hlavou (§ 27), aniž by o tom měli tušení. Proto jsme se v létě letošního roku ustavili; u Ústavního soudu je již sice návrh na zrušení některých paragrafů, které protiústavně omezují vlastnická práva, ale zatím stále platí původní znění. Protože jde o miliony občanů této země, prosíme o uveřejnění naší výzvy, píše její autorka Věra Petrová z Ohrazenice u Jaroměřice nad Rokytnou.

Zákon stanoví, že valná hromada musí být svolána, požádá-li o to předsedu honebního společenstva „člen nebo členové honebního společenstva, jejichž hlasy činí alespoň 10% všech hlasů“ ( §22 odst. 1 zákona o myslivosti ).

Uvědomte si, že v honebních společenstvech neplatí 1 člen = 1 hlas, ale že každý člen reprezentuje tolik hlasů, kolik má hektarů honebních pozemků! Nepředávejte proto nikomu své plné moci a zúčastněte se jednání! Především se dožadujte zprávy o hospodaření Honebního společenstva, nesoucího jméno vaší obce, a trvejte na tom, aby byl schválen i závazný hospodářský plán na příští rok!

Dejte do svých stanov, že se valné hromady společenstva musejí konat každý rok, každý na ně musí být písemně pozván a musí být na ní projednán finanční a hospodářský plán!!!

Pokud tak neučiníte, může se podle současného platného zákona sejít schůze až za devět let, vedení může uzavírat půjčky a úvěry a vy za ně ručíte veškerým svým majetkem! Tedy i rodinným domkem, autem, nábytkem apod.

Na druhé straně – příjem honebního společenstva může být při dobrém hospodaření značný a je škoda o něj přijít. Že nejde o planý poplach, dokazuje i připravovaný senátorský a poslanecký návrh pro Ústavní soud ČR na zrušení této části zákona 449/Sb.1 Sb.:

odst 1)…Členové honebního společenstva ručí za závazky honebního společenstva.

V odst. 2) téhož paragrafu se totiž pod písmenem d) říká, že příjmem honebního společenstva mohou být i půjčky a úvěry… Lze jen litovat, že Ústavní soud ČR už dávno tento návrh neobdržel a neschválil jej. A že poslaneckou sněmovnou bylo něco takového a dokonce dvakrát, odhlasováno (senát totiž drtivou většinou toto znění odmítl ).

Za Sdružení majitelů honebních pozemků ČR
Věra Petrová, předsedkyně
target=_blank>vera.petrova@cbox.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí