zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj chce získat od státu lesy, neumožňuje to ale zatím zákon

08.12.2003
Les
Kraj chce získat od státu lesy, neumožňuje to ale zatím zákon

Olomouc/ Šumperk Olomoucký kraj oddálil záměr požádat stát o převod lesů do své správy. Vzhledem k neprůchodnosti navrhované novely zákona o převodu věcí, práv a závazků z majetku státu na kraje v Poslanecké sněmovně, shodli se krajští radní na tom, aby zastupitelstvo o převod lesů požádalo znovu až v roce 2006.
\" I když nyní novelizaci nelze prosadit, myšlenky se nevzdáváme,\" uvedl náměstek hejtmana Ivan Kosatík ( ODS). Protože není politická vůle k převodu lesů, nechtěl ani Josef Veselský, vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství, záměr kraje komentovat. \" Vláda ve svém prohlášení jasně deklarovala, že převod lesů nepřipustí,\" připomněl Veselský. Je ale přesvědčen, že kraj by s lesy hospodařil lépe než stát.
Podle šumperského oblastního inspektora Lesů České republiky ( LČR) Vlastimila Štefla mají lesy v porovnání s politikou mnohem lepší stabilitu.
\" U nás se nemění situace každé čtyři roky nebo dokonce ještě dříve,\" řekl. Zároveň odmítl, že by státní organizace hospodařila se vzrostlými stromy nebo dřevem hůře než kdokoli jiný. \" Tam, kde je těžba rentabilní, mají kraje o lesy značný zájem,\" tvrdí Štefl. Za nejvýnosnější označil hospodaření na Vysočině. \" Naopak listnaté nebo horské lesy hospodaří se ztrátou. Ta se ale v rámci státní organizace pokrývá výnosem zbohatšíc h oblastí,\" vysvětlil.
Podle něj bylo v Jeseníkách za posledních sedm let investováno do obnovy lesů 15 milionů korun. \" A to je cena pouze za sazenice ve vyšších partiích,\" dodal Štefl. Rovněž potvrdil, že Lesy ČR postupně přizpůsobují své inspektoráty regionům tak, aby odpovídaly krajskému členění. Od 1. ledna se proto šumperský inspektorát rozšíří o sedmou lesní správu, která bude umístěna v Prostějově.
Území Olomouckého kraje pokrývá více než 170 tisíc hektarů lesů. Z toho asi dvacet tisíc hektarů patří Vojenským lesům a statkům ve výcvikovém prostoru Libavá.

Zdroj: Olomoucký den

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí