zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Únik kyanidu už šetří také policisté

10.12.2003
Havárie
Únik kyanidu už šetří také policisté

Kopřivnice Týden udržela v tajnosti společnost Galvanovna Kopřivnice únik jedovatého kyanidu sodného. Nebezpečnou látku se podařilo zadržet až zaměstnancům čističky odpadních vod automobilky Tatra.
Kyanid zaznamenali v čističce minulé pondělí přibližně ve tři čtvrtě na jedenáct večer. \" Kanalizační odtok byl okamžitě sveden do betonové jímky, kde pracovníci Tatry kyanid za pomoci manganistanu draselného zneutralizovali,\" uvedl Hynek Rulíšek, vedoucí odboru životního prostředí kopřivnické radnice, který záležitost prošetřuje. Podle ředitele Galvanovny Tomáše Maralíka došlo k technické závadě. \" Lidský faktor v tom nehrál roli,\" připojil. Jak se chemikálie dostala do vody, popsal Rulíšek. \" Stalo se tak při úpravě kovů v lázni. Jak velké množství uniklo, nevíme, tuny to určitě nebyly. Snad půl kilogramu, možná kilo,\" odhadoval.
Protože do tatrovácké kanalizace ústí všechny svody v areálu automobilky, bylo těžké určit, odkud kyanid pochází. \" Hasiči hledali zdroj celou noc, nalezli jej až v úterý dopoledne,\" zmínil se Rulíšek s tím, že látka unikala z Galvanovny jen chvíli. \" Pravděpodobně se jednalo o jednorázový únik,\" dodal. S firmou již úředníci zahájili správní řízení. \" Nemám prozatím představu, jak vše ukončíme, protože tato činnost na nás přešla se zánikem okresního úřadu letos v lednu. S takovou havárií jsme se ještě nesetkali,\" poznamenal Rulíšek, který je rád, že kyanid nepronikl do potoka zvaného Sýkorečka. \" Neodvažuji se domyslet, co se mohlo stát.\"
Kromě kopřivnických úředníků a České inspekce životního prostředí se na vyšetřování podílí také policie. \" Mohu pouze potvrdit, že případ šetříme jako trestný čin ohrožení životního prostředí,\" informoval okresní policejní mluvčí Pavel Kovařík.

Zdroj: Moravskoslezský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí