zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výkyvy počasí přijdou zas

31.12.2003
Ovzduší
Výkyvy počasí přijdou zas
Globální oteplování je pro někoho evidentní proces, který představuje jednu z největších hrozeb pro budoucnost lidstva. Odpůrci tohoto názoru hovoří o vědecky nepodloženém strašáku, jenž pouze brzdí slibný ekonomický růst. Ať však dáme za pravdu komukoliv, jedno je nesporné - čelíme výkyvům počasí, které nemůžeme přehlížet. Tyto jevy ohrožují životy lidí, způsobují rozsáhlé škody, vyvolávají značné náklady, kladou velké nároky na státní aparát a samosprávu.
V letech 1997 a 2002 postihly Českou republiku katastrofální záplavy. Debata o jejich příčinách zpočátku byla - v takové chvíli pochopitelně - poněkud hysterická. Místo aby ji fundovaně rozvíjeli, našli se mezi odborníky tací, kteří ji brzdili s argumentem, že záplavy patří k životu odjakživa. Lidem, kterým voda vzala dům a veškerý majetek, tak přinášeli vskutku velkou útěchu. Dodnes je podezírám, že tak činili hlavně proto, aby nemuseli přiznat, že i vodohospodář může udělat chybu. Mrhali tak potenciálem, jenž mohl sloužit při prevenci příští povodně.
Obdobně účelová debata se letos rozvířila kolem škod, které působí nebývale suché počasí. Zatímco se vede planý ideologický spor, zda je to následek dlouhodobého lidského působení na atmosféru, málokdo se zabývá okamžitým řešením problému. Jak je možné pomoci při rozšiřování závlah? Jak rychle zlepšit zásobování pitnou vodou v obcích, které mívají problémy málem každé léto, natožpak při skutečně velkém suchu?
Po ničivých povodních přišel rok mimořádného sucha. Možná nás nyní čeká několik let klidu, možná přijdou další výkyvy počasí. Předvídat je přesně s velkým předstihem není možné. Stát, regiony i obce se proto musejí chystat na tu horší variantu. Bez ohledu na to, jak budeme tyto změny klimatu nazývat.

AUTOR: martin.denemark@economia.cz
ZDROJ: HN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí