zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické dědictví je doslova tragické

05.01.2004
Obecné
Ekologické dědictví je doslova tragické
Seznam starých ekologických zátěží, jejichž odstraňováním se Ministerstvo životního prostředí zabývá, je bohužel tragicky dlouhý. Tragický je i celkový objem znečištění. Prioritní jsou samozřejmě sanace skládek nebezpečných odpadů, kde hrozí závažné znečištění povrchových nebo podzemních vod.
Fond národního majetku uzavírá již od roku 1991 s nabyvateli privatizovaných podniků smlouvy o úhradě nákladů na vypořádání ekologických závazků vzniklých před privatizací. Do roku 2003 jich bylo téměř 270. Na vypořádání závazků bylo ke stejnému datu vynaloženo téměř 15,5 miliardy. Ministerstvo sanace posuzuje a dohlíží na ně. Věnuje se nejen privatizovaným podnikům, ale i čištění rozsáhlých území po Sovětské armádě.
K likvidaci starých zátěží se snažíme přispívat všemi dostupnými prostředky a nástroji, včetně financování sanace ze státního rozpočtu. Tyto práce je možné hradit také z účelově zřízeného účtu ministerstva ve výši 50 miliónů korun.
Je ale zřejmé, že tento problém bude aktuální po mnoho let. K sanaci je teprve dnes připravena skládka nebezpečných odpadů v Ostravě - Laguny Ostramo, která představuje jednu z největších ekologických zátěží republiky vůbec.
Nejde jen o to, že rekultivace některých území může trvat delší dobu. Horší je, že řada starých zátěží ještě nebyla objevena a nemohla proto proběhnout ani analýza míry ekologického poškození.
Nejen veřejná správa, ale i veřejnost by neměly být lhostejné k neblahému dědictví předchozího, zejména totalitního období, a měly by sledovat své životní prostředí aktivněji. Aktuální zůstává i výzva vnímat daleko kritičtěji všechna ekologická rizika, která by mohla podobné problémy vyvolat v budoucnu.
Autorka je náměstkyní ministra životního prostředí
ZDROJ: HN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí