zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejznámější biopaliva pro spalovací motory

07.01.2004
Obecné
Nejznámější biopaliva pro spalovací motory

Biolíh se začal používat již v prvních amerických automobilech Ford. Nejčastěji se do nádrží dostává ve směsi s autobenzinem, a to v různém poměru od deseti až po téměř 100 procent. Z hektaru orné půdy lze získat palivo, na které osobní auto ujede 20 až 50 tisíc kilometrů. Vyznačuje se vysokým oktanovým číslem a je ekologicky šetrný k ovzduší.
Biodiesel se vyrábí jako náhrada nafty esterifikací rostlinných nebo živočišných tuků. U nás především z řepkového oleje. Poprvé byl použit v Jižní Africe během druhé světové války. Má nižší výhřevnost než ropné látky a je agresivní ke gumě. Snadno ho napadnou bakterie. V USA prošlo toto palivo náročnými zdravotními testy. V EU je používání biodieselu daňově zvýhodňováno.
Bioplyn vzniká rozkladem organické hmoty ve velkovýkrmnách, čistírnách odpadních vod a na skládkách. Používá se především k pohonu stacionárních motorů.
Dřevoplyn byl využíván především za druhé světové války, přičemž velkým problémem je čistota plynu, který se filtruje přes vodu. Voda pak obsahuje velké množství nebezpečného dehtu.

Boleslav Navrátil
Zdroj: Zlínské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí