zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve městě se rozšířily černé skládky

09.01.2004
Odpady
Ve městě se rozšířily černé skládky

Červený Kostelec - Velkým problémem města jsou v současné době černé skládky, které zakládají nejen zdejší nezodpovědní občané. Podle městského ekologa Štěpána Křečka je tím neúměrně zatěžováno životní prostředí.
\"Nejde jen o malé či větší místní skládky, s jejichž zakladateli vede městský úřad nebo městská policie jednání, ale hlavně o nepořádek a volně odložené odpady,\" uvedl ekolog. Příkladem takového počínání jsou především lesy Občina, mezi Vyšehradem a Letnou, Žďár, Pazderna, dále lesy u Čertova kopce, v Klikarově dole v Olešnici a odpady jsou zatíženy i rekreační oblast Špinka, Krkavčina v Horním Kostelci, prostor kolem rybníku Benešák ve Lhotě a cesta k Potůčkům ve Stolíně.
\"Je zřejmé, že jde o pozemky v lese nebo poblíž rekreačních oblastí většinou ve vlastnictví města a zjistit viníka, který skládku založil, je velmi obtížné,\" tvrdí Křeček.
Každý občan je povinen se zbavovat domovního i jiného odpadu v souladu se zákonem. Jeho povinností je ke sběru, třídění a svozu odpadu uzavřít s městem příslušnou smlouvu. Pokud neprokáže, že svůj odpad zneškodnil v souladu se zákonem o odpadech, může být udělena sankce.
\"Jestliže někteří občané neměli pro minulý rok uzavřené smlouvy a museli se odpadu zbavovat legálním způsobem, tak by tento způsob měli prokázat,\" upozorňuje Křeček, který poznamenal, že by mělo být v zájmu každého občana, aby byl odpad řádně sbírán, tříděn a odvážen.
\"Není v silách města toto uhlídat pokud nebudeme mít podporu občanů. Město by mělo těmto nešvarům předcházet například články ve zpravodaji, nikoliv řešit důsledky neslušnosti a lhostejnosti některých z nás,\" domnívá se městský ekolog.

Zdroj: Noviny Náchodska

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí