zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kyselina ze spaloven odpadu

13.01.2004
Odpady
Kyselina ze spaloven odpadu

Vznik chlorovodíku při spalování odpadu, jehož zdrojem jsou nejčastěji chlorované plasty, PVC s jeho kopolymery a halogeny požárně retardované plasty, přináší dva z velkých problémů spaloven komunálního odpadu. Jedním jsou emise ve spalinách, v SRN drasticky omezené novými německými předpisy TA Luft a 17. BISchV, a druhým jeho korozní účinky na materiály odsiřovacího zařízení, PDD/F filtru a komína. Problém se řeší instalací sprchové pračky za odprášením spalin.

Při sprchování se získává asi 10 % surová kyselina solná, jíž lze po úpravě zhodnotit jako prodejný výrobek. Německý ústav Clausthaler Umwelttechnik-Institut GmbH (CUTEC) vyvinul zařízení pro destilaci surové kyseliny solné a její absorbci se zvláštním zřetelem ke korozi konstrukčního materiálu a k tvorbě a odstraňování usazenin, které výrazně zkracují životnost a výkonnost zařízení.

CUTEC provozuje malé pilotní zařízení, na němž vyvíjí provozní technologii na výrobu kyseliny solné o požadované čistotě, optimalizaci procesu a minimalizaci spotřeby pomocných látek. Vývoj CUTEC byl v provozním měřítku ověřen na spalovně komunálního odpadu MVR Rugenberger Damm v Hamburgu.

ZDROJ: ODPADY

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí