zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Použité vánoční stromy končí jako zásyp kolem nových keřů

14.01.2004
Odpady
Použité vánoční stromy končí jako zásyp kolem nových keřů

Lounsko, Žatecko, Podbořansko - Svátek tří králů je tradičním datem, k němuž většina rodin likviduje vánoční stromy. V rodinách, kde oba rodiče pracují, tak připadla likvidace vánoční nádhery většinou na jeden z uplynulých lednových víkendů.
\"První vyhozené stromečky jsme ale nacházeli u popelnic už hned po skončení vánočních svátků nebo v poslední prosincovou neděli,\" uvedl včera Martin Jelínek z odboru životního prostředí Městského úřadu v Podbořanech. Sběr stromků před domy proto zahájilo město ihned po Vánocích a trvá dosud.
Stromky končí v drtičce, rozemleté pak poslouží k zásypu při výsadbě nových okrasných keřů namísto rašeliny. Některé okrasné keře, vyžadující kyselé prostředí, se musí po výsadbě nastýlat rašelinou, kterou však drť z mladých jehličnaných stromů v plné míře nahradí.
Stejným způsobem končí vánoční stromy i v sousedním Žatci, kde je mimo vlastní svoz, organizovaný třikrát týdně technickými službami města, sbírá s ostatním komunálním odpadem i Likor Žatec. \"Rozdrcené stromky skladujeme na speciální skládce a používáme při údržbě veřejné zeleně,\" přisvědčil ředitel Technických služeb Žatec Andrej Grežo.
V užitečné dřevěné štěpky se mění likvidované symboly Vánoc i v Postoloprtech. \"Stromy sbíráme vlatními prostředky dvakrát týdně a zatím je město čisté, stromky se nikde nepovalují,\" uvedl jednatel TS Postoloprty Stanislav Rumlena.
Větší vesnice v blízkosti měst sice likvidaci stromů nezajišťují, lidé si však poradí sami. \"Všichni v obci ještě zdaleka plynem netopí. Pokud někdo neví, jak strom zlikvidovat bez negativních vlivů na životní prostředí, přinese jej do našeho sběrného dvora,\" uvedl starosta Cítolib Václav Karban.

Zdroj: Deník Lučan

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí