zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelený týden láká biopotravinami a specialitami

20.01.2004
Zemědělství
Zelený týden láká biopotravinami a specialitami

Klobásky z klokaního masa, biosýr či pivo z klášterů ve švýcarských Alpách, tisíce nabídek na dovolenou na selském dvoře. Tyto příklady vystihují trend, jenž vládne do neděle na berlínském zemědělském a potravinářském veletrhu Grüne Woche, vrcholné akci svého druhu v Evropě.
Agrosalón, v překladu Zelený týden, jasně naznačuje cestu, jíž se vydávají potravináři i agrární podnikatelé v zemích Evropské unie i jinde ve světě. Kromě mamutích potravinářských koncernů, které chrlí standardní zboží za co nejnižší cenu, zbývá všem ostatním zřejmě jen jediné: zaměřit se na speciality, případně ještě s přídomkem bio. A farmářům zase k růstu nebo aspoň udržení příjmů nepomůže zvyšování produkce, ale spíše agroturistika, nebo také snaha zpracovávat třeba mléko až na sýrovou specialitu.
Pro ilustraci, například biochléb značky Märkisches Landbrot přijde na veletrhu na tři eura (kilogram), speciální sýry třeba i na dvacet eur za deset deka. Půllitr ekologicky vyráběného piva Neumärkter Lammsbräu stojí tři eura. To je zhruba o padesát centů dráž než pivo normální. Skoro všechno lze přitom ochutnat přímo na místě. Grüne Woche totiž není v první řadě výstavou, kde obchodníci uzavírají smlouvy s dodavateli, ale jakýmsi obrovitým jarmarkem, na němž si podnikatelé testují zájem spotřebitelů.
Česká expozice sice pivem oplývá, ale biovýrobky či speciality typu olomouckých tvarůžků sem cestu nenašly. Pro někoho je to důvod ke kritice, ale postup vystavovatelů má i své obhájce. Agrární i Potravinářská komora svorně tvrdí, že biopotraviny nejsou tím hlavním, na co by se měli podnikatelé soustředit. Organizátoři zase upozorňují, že letos je česká účast vlastně nejsilnější - v Berlíně ukazuje své zboží 18 českých firem. \"Zkušenosti nás poučily, že pivovary prostě na takové akce patří,\" vysvětluje Bohumil Bochňák, marketinkový ředitel firmy IGC, jež účast českých firem zajišťovala.
Zatímco český stánek ničím výjimečným oproti minulosti nepřekvapí, rázně se přihlásila o slovo jiná kandidátská země - Polsko. Patřil jí i zahajovací večer agrosalónu, na němž dostal slovo polský ministr zemědělství a vystoupení politiků se střídala s ukázkami polského tanečního souboru.
\"Nemile mě překvapilo, že se Polákům dostává takové pozornosti,\" stěžovali si přitom někteří zástupci české Agrární komory. \"Je to logické, že se Poláci tlačí do popředí, a děláme chybu, když jim závidíme a nesnažíme se aspoň trochu taky,\" namítali ale jiní podnikatelé.

ZDROJ: Podniky a trhy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí