zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová publikace o sociální ekologii

28.01.2004
Obecné
Nová publikace o sociální ekologii
„Pozvání do sociální ekologie“ shrnuje čtyři texty americké autorky Janet Biehl. Brožuru by šlo vřele doporučit tak mnoha českým sociálním ekologům, kteří si pod tímto pojmem představují něco na způsob „mírného pokroku v mezích zákona“.
Anarchistický nakladatelský kolektiv Subverze po ročním „zimním spánku“ vydal novou, svou první regulérní publikaci.

Nejrozsáhlejší z textů je „Úvod do sociální ekologie,“ nastiňující hlavní myšlenkové postuláty tohoto proudu, jako myšlenek, které spojují řešení ekologické krize s nalezením takového uspořádání společnosti, které by mu nejlépe odpovídalo. Předpokladem řešení ekologické krize je odstranění kapitalismu – ale zároveň takové revoluční myšlení, které nebude poplatné schématům z před-minulého století a bude reagovat na dnešní stav biosféry.

Kratším textem jsou „Teze o hlubinné a sociální ekologii“ (již uveřejněné v Existenci 12) se zabývají dvěma významnými proudy v radikálně ekologickém hnutí. Autorka odmítá obvinění hlubinné ekologie, že za ekologickou katastrofu může lidský druh jako takový a rozvíjí sociálně ekologickou argumentaci a kritiku hlubinné ekologie.

Následující text, „Politika oproti státnictví,“ by mohl v českém prostředí sloužit jako text k diskusi snad úplně pro všechny. Jedná se totiž o úvod do myšlenek směru, který zde dosud nikdo soustavně neprosazuje – libertinského municipalismu. Autorka se hlásí k demokracii, odmítá ale dosud převládající pojetí demokracie jako „zastupitelského“ vládnutí elit. Usiluje o přímou, samosprávnou demokracii a za její základ pokládá aktivitu na lokální úrovni.

Poslední text s názvem „O konsensu“ je stručnou kritikou častého rozhodovacího mechanismu v mnoha ekologických i jiných hnutích.

Brožura má 30 stran A5 a barevnou obálku. Seženete ji v alternativních distribucích, některých knihkupectvích a rovněž i v distribuci ČSAF.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí