zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výroba bioetanolu v kraji zřejmě zaměstná desítky lidí

21.01.2004
Obecné
Výroba bioetanolu v kraji zřejmě zaměstná desítky lidí

Vysočina Desítky lidí na Vysočině by měly najít práci při výrobě bioetanolu. Zřejmě největší projekt v Krahulově na Třebíčsku počítá se čtyřiceti pracovníky, několik desítek dalších lidí by mělo najít uplatnění v navazujících činnostech. Asi padesát pracovníků bude mít obilný lihovar v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. O bioetanolu uvažují také menší lihovary v kraji. Z nové výroby by měly profitovat i zemědělské podniky.
Na základě směrnic Evropské unie se Česká republika zavázala vyrábět do roku 2005 dvě procenta a do roku 2010 téměř šest procent paliv z obnovitelných zdrojů.
Podle projektu, který posuzoval krajský odbor životního prostředí, by měl lihovar v Krahulově zpracovat ročně 100 tisíc tun obilí. \"Pokud bude přijata potřebná legislativa, záměr by se mohl realizovat do pěti let,\" řekl Aleš Vala, generální ředitel společnosti ADW Bio Sedlec. Podle něj se firma s 200 zaměstnanci již nyní orientuje na produkci alternativních paliv; k jejím hlavním činnostem patří výroba bionafty.
Vysoce kvalitní pitný líh a bioetanol má vyrábět lihovar v Bystřici; ročně by měl zpracovat 14 tisíc tun obilí. Na stavbu již bylo vydáno územní rozhodnutí a byla posouzena z hlediska vlivu na životní prostředí. Autoři záměru nyní jednají s německým partnerem o spoluúčasti. Výroba bioetanolu by mohla pomoci i stávajícím menším lihovarům v kraji. Podle jejich zástupců je současná výroba těžko udržitelná, protože stále klesá odbyt lihu, ale náklady na surovinu a energii rostou. Na výrobu bioetanolu se chystá například společnost Lika v Termesivech na Havlíčkobrodsku.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí