zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk je nepříjemný soused II.

22.01.2004
Hluk
Hluk je nepříjemný soused II.

Obrana proti hluku

Zvuk přenášený pevnými tělesy vzniká v konstrukcích. Takzvaný kročejový hluk se dále přenáší v konstrukci a s jeho tlumením bychom měli začít doslova \"od podlahy\". Vhodná plstěná vložka v plovoucí podlaze nebo kvalitní koberec pomohou kročejový hluk omezit a dobře roznést, aby se nepřenášel dále konstrukcemi v domě. Hluk přenášený v sanitárních místnostech se tlumí elastickými spárovacími hmotami, jako je například silikon.
Většina zdí v běžných domech větší hluk nezadrží. Proto se používají například obklady ze speciálních sendvičových desek, které se uchytí lištami. Tato úprava přijde zhruba na 1000 Kč za metr čtvereční, u stropů se částka pohybuje kolem 400 Kč za metr čtvereční. V pokoji teenagera pomohou i stropy polepené platy na vejce. Platí totiž, že v členitém prostředí se zvukové vlny rozbíjejí a tlumí. Hluk lze částečně ztlumit i tím, že v pokoji pověsíme těžké textilní závěsy, použijeme formátový koberec a na stěny instalujeme například látkové tapety. To je však spíše řešení do obývacího pokoje, ne do dětského.


Z hlediska zvukově izolačních schopností je výhodná konstrukce posuvných a výsuvných oken. Všechny dílčí stěny, popřípadě předstěny a podhledy, musí být z nepropustných hmot, bez otvorů, spár a trhlin a po obvodu utěsněny tak, aby zvuk nemohl pronikat dovnitř konstrukce. Cítíte-li se obtěžováni hlukem, je třeba si uvědomit, že při případné stížnosti musí jít o soustavné či časté hlučné přehrávání hudby, případně vrzání starých mechanismů. Ovšem pokud si soused jednou za čas poseče zahradu sekačkou, se stížností určitě nikde neuspějete.Autor: Daniela LORENCOVÁ
Zdroj: http://bydleni.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí