zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krutý mráz si vyžádal už čtyři oběti

27.01.2004
Ovzduší
Krutý mráz si vyžádal už čtyři oběti

Počet lidí, kteří umrzli za posledních pět dní, kdy republiku sužují silné mrazy, se zvýšil na čtyři. V noci na čtvrtek umrzl dvaapadesátiletý muž v obci Morávka na FrýdeckoMístecku. Podle severomoravské policejní mluvčí Dagmar Bednarčíkové muž, který v Morávce bydlel, zemřel nedaleko tamní restaurace. Jeho tělo nalezli ráno náhodní chodci. \"Tělo leželo v příkopu u silnice. Přivolaný lékař jako příčinu smrti uvedl umrznutí a vyloučil cizí zavinění,\" uvedla mluvčí.
Ve čtvrtek umrzl i bezdomovec spící v krmelci mezi Petrkovem a Svatým křížem na Havlíčkobrodsku. V pátek mráz zabil dva muže bez přístřeší v Praze.
Azylové domy a ubytovny na mnoha místech republiky byly o víkendu zcela zaplněny. Jejich zaměstnanci se snažili pro další zájemce vytvořit přistýlky nebo jim alespoň umožnit strávit noci na židlích. Ne všichni bezdomovci se ale spoléhají na charitativní pomoc. Někteří hledají azyl v tramvajích, opuštěných budovách nebo u teplovodů.
Silný mráz ohrožuje i zvířata, pro jejichž organismus představuje velkou zátěž. Ochránci přírody tak o víkendu našli několik mrtvých dravých ptáků. \"Dravci se nedostanou ke své přirozené potravě - hrabošům, které chrání vrstva zmrzlého sněhu,\" vysvětlil šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.
Před mrazem musejí některá zvířata ochránit i pracovníci zoologických zahrad. \"Většina tropických zvířat je v teple. Před třemi týdny jsme do vnitřních prostor přestěhovali např. pelikány,\" líčil mluvčí pražské zoo Vít Kahle.

Zdroj: Lidové noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí