zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hodonín bude centrem recyklace odpadu

29.01.2004
Odpady
Hodonín bude centrem recyklace odpadu

Hodonín Česká republika a Slovensko budou spolupracovat v odpadovém hospodářství, a to především v oblasti recyklace odpadu. Oba státy chtějí v příhraničí vytvořit projekty, na které se pokusí získat finance z fondů Evropské unie. Uvádí se to v memorandu, jež včera podepsal český ministr životního prostředí Libor Ambrozek a jeho slovenský kolega Lázslo Miklós.
Ministři se setkali v Hodoníně, jenž by měl sehrát hlavní roli v prvním z připravovaných projektů. Pro moravský region Pomoraví a sousední slovenské Záhorie by se Hodonín měl v nejbližších letech stát hlavním logistickým centrem recyklace odpadu.
\" Předpokládáme, že do roka bychom k tomu mohli vytvořit projekt, který pak spolu předložíme do Bruselu,\" řekla náměstkyně českého ministra životního prostředí Ivana Jirásková. Zdůraznila, že memorandum je dokladem nadstandardních vztahů České republiky a Slovenska, jež jsou již nyní připraveny v unii spolupracovat.
Hodonínské logistické centrum by mělo v budoucnu koordinovat nakládání s odpady a jejich recyklaci v příhraničí. Je například nesmyslné, aby hned vedle sebe stály na české i slovenské straně hranice dva závody na recyklaci papíru, když stačí, aby fungoval jeden pro celé Pomoraví a Záhorie, vysvětlila náměstkyně. Jirásková vysvětlila, že projekt je teprve v plenkách. Více by jej měli rozpracovat experti obou ministerstev a pracovníci jihomoravského, trnavského a bratislavského krajského úřadu. Propojení výrobních kapacit slovenských a moravských podniků, které se zabývají recyklací, je podle náměstkyně jen další fází rozvoje plánů odpadového hospodářství obou zemí. Slovensko jej má zpracován do roku 2005, zatímco český plán je podrobnější a zachycuje očekávaný vývoj v této oblasti až do roku 2012.

Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí