zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Katalytický rozklad NOx

03.02.2004
Ovzduší
Katalytický rozklad NOx

Od roku 1750 do současnosti se zvýšila koncentrace oxidu uhličitého jako skleníkového plynu v atmosféře o 31 % a metanu o 151 %. Za stejnou dobu se zvýšila koncentrace oxidu dusného (N2O), známého také jako rajský plyn dříve používaný v narkóze a jako hnací plyn, o 17 %. Nebezpečnost oxidu dusného spočívá v tom, že jeho \"skleníkový efekt\" je asi 300krát silnější než u CO2.

Asi třetina zvýšení koncentrace N2O má antropogenní původ, přičemž se uvádí, že největším jednotlivým zdrojem jsou odplyny oxidů dusíku - oxidu dusnatého NO a oxidu dusičitého NO2 (celkově označované jako NOX) z výroby kyseliny dusičné, uvolňované do vzduchu a obsahující nikoliv nepodstatná množství oxidu dusného N2O.

Společnost Uhde GmbH ověřila ve výrobě kyseliny dusičné účinnost procesu katalytického rozkladu N2O na dusík a kyslík. Současně ověřila možnost dodatečného snížení obsahu NOx v odplynech v tzv. kombireaktoru, opět katalytickým procesem. Demonstrační provozní zařízení se v podniku Agro Linz uvedlo do provozu na podzim 2003.

Nový a účinný proces odstraňování N2O a NOx je vhodný nejen pro výrobny kyseliny dusičné, ale i pro jiné technologie, u nichž dochází k úniku oxidů dusíku do atmosféry.

ZDROJ: ODPADY

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí