zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budoucnost bez jedů jde do druhého kola

05.02.2004
Chemické látky
Budoucnost bez jedů jde do druhého kola

PRAHA – Dosud úspěšná kampaň Arniky Budoucnost bez jedů vstupuje do druhé fáze. Poté, co kampaň přispěla k uzákonění práva na informace o toxických látkách v podobě integrovaného registru znečišťování a k ratifikaci Stockholmské úmluvy, klade si Budoucnost bez jedů za cíl napomoci vyčistit Českou republiku od toxických látek jako jsou dioxiny či PCB. Do druhého kola kampaň symbolicky vstoupí zítra na tiskové konferenci v Hradci Králové. Tam Arnika odhalí jedno z míst, které je soustavně zamořováno toxickým popílkem z českých spaloven.

„Uzákonění právních předpisů bylo velmi důležitým krokem. Je ale jasné, že k likvidaci toxického znečištění to nestačí. Je třeba jít dál. Stockholmskou úmluvu o látkách tak nebezpečných jako dioxiny či DDT je potřeba důsledně naplnit a právo na informace o toxických látkách by mělo být úplné a nejen polovičaté, jak je tomu dosud,“ naznačil další směřování kampaně Budoucnost bez jedů její vedoucí, RNDr. Jindřich Petrlík.

Arnika nyní chce veřejně ukazovat na místa, která jsou znečištěna takzvanými perzistentními organickými látkami, neboli POPs. To jsou látky, které jsou velmi odolné (perzistentní) vůči rozkladu. Patří sem například dioxiny, polychlorované bifenyly (PCB) či DDT. Vědci odhadují, že například PCB se bude Země zbavovat příštích 500 let.

„Budeme postupně mapu České republiky plnit místy, která jsou těmito látkami kontaminovaná. Ať už půjde o staré anebo současné znečištění,  případně o hrozbu budoucího znečištění POPs. Chceme tak ukázat, že je to problém, který se týká celé země a je důležité se s ním vypořádat,“ přiblížil část programu druhé fáze kampaně Budoucnost bez jedů Petrlík.

Vedle známých hrozeb toxického znečištění  se používají další stovky chemických látek a jedů, jejichž negativní dopady na zdraví a životní prostředí nezná veřejnost, ale často ani firmy, které s nimi pracují. Nově připravovaná chemická politika EU, známá pod zkratkou REACH, se zaměřuje na testování a schvalování právě těchto běžně používaných chemikálií. „Spolu s dalšími organizacemi chceme v této politice prosazovat důslednou kontrolu chemických látek na trhu“, popsal další z cílů kampaně Budoucnost bez jedů Ing. Petr Hrdina z Arniky. Třetím důležitým cílem obnovené kampaně je prosazení plného práva na informace o toxických látkách, konkrétně vylepšení integrovaného registru znečišťování, pro nějž se letos sbírají prvním rokem data.

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí