zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemská kůra vytápí školu a bazén

06.02.2004
Obecné
Zemská kůra vytápí školu a bazén

Skuteč - Město získalo český ekologický primát. Před lety vsadilo na alternativní, obnovitelné zdroje energie a dnes se chlubí jejich nejvyšším instalovaným výkonem.
Vytápění tepelnými čerpadly, využívající prostřednictvím hlubinných vrtů teplo zemské kůry, instalovalo už dříve do domova důchodců a krytého bazénu. Za účasti ministra životního prostředí pak nyní zprovoznilo novou kotelnu v Základní škole Komenského.
Dříve se zde topilo koksem a škola byla největším znečišťovatelem ovzduší ve Skutči. Nově instalovaná tepelná čerpadla mají výkon 200 kilowatt, celkem je ve městě nyní instalováno 504 kilowatt. Skoro dvakrát tolik než v Opavě, druhém českém premiantovi.

\"Vysoké pořizovací náklady vynahradí ekologický a úsporný provoz. Množství emisí se sníží o 243 tun. Na provozu ročně ušetříme 300 000 korun, tedy 70 procent nákladů. Investice se nám díky osmimilionové dotaci vrátí do šesti let,\" uvedl starosta Pavel Novotný. Nová kotelna je navíc o polovinu menší než původní a škola tak získala další prostor.

Zdroj: Noviny Chrudimska

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí