zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Švihov bude chránit proti vodě mohutný val

06.02.2004
Voda
Švihov bude chránit proti vodě mohutný val

Švihov - Budování protipovodňových opatření je nyní ve Švihově v plném proudu. V současné době byla přerušena hlavní silnice I/27 z Klatov do Plzně, jejíž násep působil při povodních jako hráz. Nyní zde vzniká most, který umožní při záplavách průtok vody. U odbočky do centra města v těchto dnech čistí po dohodě s radnicí starý příkop na své náklady majitel pozemku a malé vodní elektrárny.
V letošním roce chce začít radnice budovat protipovodňové hráze. \"Už máme územní rozhodnutí na tuto akci a koncem února podáme žádost o stavební povolení. Zahájení prací v terénu předpokládáme v červnu. Bude se jednat o zhruba tři metry vysoký násep, který povede od nového mostu na silnici I/27 až k hradu. Délka této hráze bude zhruba pět set metrů a předpokládáme, že se nám ji podaří dokončit do konce roku,\" informoval nás starosta Švihova Václav Petrus.
Protipovodňová hráz se stane součástí okolního terénu, který by neměla příliš narušovat, neboť bude osazena zelení. Náklady na její vybudování jsou odhadovány na několik milionů korun.

Na odbočce z hlavní silnice do centra Švihova by měla postavit podle slov starosty Správa a údržba silnic v Klatovech nový most. Vše však bude záviset na získání finančních prostředků. \"Tím bude zakončena první etapa protipovodňových opatření, na kterou naváže druhá. Ta počítá s vybudováním další hráze v délce osmi set metrů, která povede od silnice na Malechov k hradu. Zatím jsme nezískali územní rozhodnutí, neboť náš záměr napadlo Hnutí Duha. V současné době dáváme dohromady odborné posudky, které by měly podpořit stavbu hráze. Věřím, že tuto záležitost ještě letos vyřešíme,\" vysvětlil nám starosta.
Město má vypracovánu rovněž studii protipovodňových opatření proti přívalovým dešťům v ulicích Nádražní a Na Hrobárně. \"V letošním roce necháme vypracovat projektovou dokumentaci na vybudování systému hrází, chránících ulici Na Hrobárně a městské studny s úpravnou vody, které odvedou přívalovou vodu z polí pryč,\" sdělil nám starosta.
V loňské roce České dráhy vybudovaly protipovodňové příkopy nad tratí, které nebyly podle radnice ještě zcela dokončeny.
\"V loňském roce jsme také vyměnili v ulici K Lesovně stávající čtyřiceticentimetrové kanalizační trubky za osmdesáticentimetrové, čímž jsme zde výrazně zvýšili průtok vody,\" doplnil starosta.

Zdroj: Klatovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí