zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Itálie: z měst kvůli smogu zmizela auta

11.02.2004
Ovzduší
Itálie: z měst kvůli smogu zmizela auta
ŘÍM - Jako mávnutím kouzelného proutku zmizely v neděli z ulic Říma a stovky dalších italských měst auta i motocykly. Kvůli mrazivému počasí, bezvětří a nedostatku srážek se totiž v Itálii v uplynulých týdnech rapidně zhoršila kvalita ovzduší. Hodnoty jeho znečištění překročily povolené normy, a italská města se proto rozhodla zakročit. V Římě platil zákaz vyjet s autem nebo na motorce sedm hodin - od deseti hodin ráno do pěti odpoledne. \"Neměli jsme jinou možnost,\" komentoval zákaz starosta Říma Walter Veltroni. V Miláně na tom byli motoristé ještě hůře. Zákaz zde platil celých dvanáct hodin. Stejné omezení platilo například také v Padově nebo ve Veroně.
Ovzduší v Římě se během neděle značně zlepšilo - nejen díky opuštěným silnicím, ale také díky výraznému oteplení. Parky byly zaplněny lidmi a na své si přišli i cyklisté, kteří se mohli zúčastnit závodů. \"Vypadá to, že Římané využili dne bez aut k tomu, aby své město poznali z trochu jiné stránky,\" nechal se slyšet starosta Veltroni. V Římě již od ledna platí kvůli smogu omezení provozu. Každou středu odpoledne od tří hodin do sedmi je zastavena automobilová doprava. Tomu, kdo zákaz poruší, hrozí pokuta ve výši 68 eur (asi 2300 korun).
Proti nedělnímu \"Dnu bez aut\" vystoupil ministr životního prostředí Altero Matteoli, který tuto iniciativu označil za neefektivní. \"Donutit lidi čas od času k tomu, aby chodili pěšky, je neúčinné. Proto jsme zahájili kampaň, která je má přimět k tomu, aby dávali před cestováním vlastním autem přednost hromadné dopravě,\" uvedl Matteoli.
Nedělní omezení dopravy rozhořčilo italskou asociaci řidičů. Podle jejího předsedy Vincenza Donvita tak kvůli němu byli postiženi lidé, kteří v neděli cestují do práce, aniž by se tím problém znečištění ovzduší vyřešil. \"Smogu ve městech ubude, pokud budeme více investovat do infrastruktury a do městské hromadné dopravy,\" řekl Donvito.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí