zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští geologové odjeli ve stopách Dr.Sekyry do Antarktidy

10.02.2004
Geologie
Čeští geologové odjeli ve stopách Dr.Sekyry do Antarktidy


 V sobotu 31.1.2004 odjela na pětitýdenní výpravu do Antarktidy skupina pěti českých přírodovědců. Na ledovcích budou mimo jiné zkoumat změny klimatu za posledních 10.000 let. Výsledky chtějí přispět k diskusi o tom, zda a do jaké míry je za současné klimatické změny zodpovědný člověk.

\"Jak se střídavě oteplovalo a ochlazovalo, dokládají kamenné valy - morény, které ukazují, kam až který ledovec došel. Stáří kamenů lze vyzkoumat například rozborem zachycených pylových zrn,\" řekl šéf expedice Petr Mixa. K odpovědi na poslední dobou často kladenou otázku lidské zodpovědnosti za klimatické změny lze podle něj dospět porovnáváním rychlostí změn v různých epochách dějin Země.

Vedle výzkumu změn klimatu čtvrtohor čeká polárníky také základní geologické mapování, výzkum ledovcových sedimentů a globálních kontaminací prostředí organickými látkami.

Základním cílem výpravy, kterou tvoří čtyři geologové a jeden botanik, je ale zahájení výzkumu ostrova James Ross. Leží poblíž severního výběžku Antarktického poloostrova, kde v příštím roce badatelé postaví první českou vědeckou základnu. Na projektu spolupracují Česká geologická služba a přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze a Masarykovy univerzity v Brně. Celkem přijde stanice pro deset až patnáct lidí na 40 milionů korun, roční provoz bude stát 700.000 korun. Základna má fungovat nejméně čtyřicet let.

První badatelská výprava se dopraví na James Ross Island vrtulníkem z Jižních Shetland. Bydlet budou vědci zatím ve stanech, k jejich vybavení patří malý elektrický generátor a satelitní telefony. Předpokládá se, že se členové expedice vrátí 10. března. Na přípravě projektu a logistickém zabezpečení spolupracují polárníci s kolegy z Chile, Argentiny a Velké Británie.

ZDROJ:www.czech-tv.cz 

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí