zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeský kraj komplikuje Urbanovy reaktory

12.02.2004
Obecné
Jihočeský kraj komplikuje Urbanovy reaktory

Vážnou ránu plánům Milana Urbana postavit dva další atomové reaktory zasadilo dnes jihočeské krajské zastupitelstvo, když se postavilo proti jejich umístění v Temelíně. Jihočeský kraj se také po Plzeňském stal už druhým, který odmítl celostátní úložiště radioaktivních odpadů.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:

\"Čistě teoreticky může ministr průmyslu prosazovat další atomové reaktory bez ohledu na názor kraje. Ve skutečnosti si ale takové válcování nedovedu představit. Rozhodné odmítnutí krajské samosprávy každopádně pro Urbanovy plány znamená vážný politický problém. Jihočeští zastupitelé a krajský hejtman ukázali, že dávají přednost lidem před zájmy energetických společností. Vládní politici by si z nich měli vzít příklad.\"

\"Jižní Čechy jsou už druhý kraj, který se odmítl dobrovolně obětovat pro celostátní sklad radioaktivního odpadu. Jedna za druhou jej v referendech zamítají také postižené obce. Správa úložišť radioaktivních odpadů se nemůže tvářit, jako by se nic nedělo a ve svém uspěchaném programu hledání úložiště pokračovat za každou cenu. Musí jej zastavit a znovu pořádně promyslet. Právo místních lidí a jejich volených zástupců do projektů mluvit musí být jednou z podmínek.\"  

Kontakt:

Petr Holub, telefon 604-177711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Vojtěch Kotecký, telefon 604-202470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí