zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové neprosadili zálohy na nevratné obaly

12.02.2004
Odpady
Ekologové neprosadili zálohy na nevratné obaly
V Česku se zatím nebudou vybírat zálohy na nevratné obaly od nápojů. Expertní komise Ministerstva životního prostředí, která má do konce února navrhnou strategii nakládání s těmito obaly, totiž nepřijala návrh ekologů z Hnutí Duha, kteří zálohy jako jednu z variant prosazovali.
Ivo Kropáček z Hnutí Duha, který v expertní skupině ministerstva pracuje, uvedl, že ekologové navrhovali i další opatření, které by mělo omezit množství obalů, které končí na skládkách. \"Kromě záloh jsme chtěli zvýšit procento povinné recyklace obalů. Tento návrh ale také především přes zástupce výrobců neprošel,\" uvedl k jednání Kropáček.
Svaz výrobců nealkoholických nápojů zveřejnil studii švýcarské poradenské společnosti Prognos AG, která mapovala situaci v Německu poté, co tam loni byly zavedeny povinné zálohy na nevratné láhve. Podle studie zadané německým ministerstvem hospodářství a práce se ztráty způsobené tímto opatřením pohybují mezi půl až více než jednou miliardou eur.
Podle studie byl systém spolu s některými dalšími vlivy hlavní příčinou toho, že výroba nealkoholických nápojů v Německu zaznamenala loni meziroční ztrátu 502 miliónů eur a výroba nápojových obalů ztrátu 238 miliónů eur. Navazující sektory pak přišly o více než 740 miliónů eur. Výsledný úbytek pracovních míst autoři studie odhadují na 2700 až 9700.
V těchto údajích jsou zahrnuty nejen ztráty v nápojářském a obalovém průmyslu, ale i přínos, který systém záloh znamenal pro některá odvětví. Jde například o zisk firem, které vyrábějí výkupní automaty na nevratné obaly.
Výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml pro agenturu ČTK uvedl, že zavedení záloh na nevratné obaly v Německu znamenalo ztráty i pro tuzemské nápojářské firmy. Do Německa totiž směřuje na šedesát procent vývozu nealkoholických nápojů. \"Ztráty pro tuzemské výrobce byly v řádu stovek miliónů korun,\" dodal Huml.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí