zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komise navrhuje omezení dovozu geneticky upravených potravin

12.02.2004
Zemědělství
Komise navrhuje omezení dovozu geneticky upravených potravin
Unie chce omezit dovoz geneticky upravených potravin a masa, při jehož výrobě se používají růstové hormony. Experti Evropské komise proto navrhují unii dovozní embargo zaštítěné tzv. ochranou regionálních tradic. Pokud by tedy některá země chtěla zabránit importu upravených potravin, stačilo by toto zboží označit ze netradiční.
\"Pro členské státy by to nebylo povinné, měly by však nástroj, jak se bránit,\" uvedl pro HN zdroj z Evropské komise, který si nepřál být jmenován, protože komise svůj záměr zatím oficiálně nezveřejnila.
Informace o chystaném plánu, který by dostal Evropskou unii do konfliktu s pravidly Světové obchodní organizace, se objevily poté, co belgická vláda zakázala německé firmě Bayer CropScience uvést na místní trh geneticky upravený řepkový olej. Brusel tvrdí, že by pěstování plodiny mělo špatný vliv na životní prostředí.
\"Postoj členů unie k biotechnologiím je natolik rozdílný, že by bylo výhodnější mít jasný režim, který by odstranil spory s jinými zeměmi, zvláště Spojenými státy,\" uvedl komisař pro obchod Pascal Lamy, jenž ale zatím oficiálně předpis o ochraně regionálních tradic nepodpořil.
Návrh si ale získal vlády Belgie, Francie, Velké Británie, Řecka a Itálie. Spojené státy uvedly, že by se přijetím dovozních bariér spory o genetické potraviny a maso s hormony vyhrotily, nikoliv zklidnily.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí