zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ZÁKON O OBNOVITELNÝCH ZDROJÍCH ENERGIE: DĚKUJEME, V TÉTO PODOBĚ ROZHODNĚ NE!

16.02.2004
Obecné
ZÁKON O OBNOVITELNÝCH ZDROJÍCH ENERGIE:  DĚKUJEME, V TÉTO PODOBĚ ROZHODNĚ NE!

Poslanecká sněmovna odročila projednávání vládního návrhu zákona o obnovitelných zdrojích energie na pátek 13. Strana zelených považuje masivní rozvoj šetrných zdrojů energie za nezbytný. Do roku 2015 chceme dosáhnout alespoň 15% podílu spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. To bude možné jen tehdy, pokud vytvoříme stabilní podmínky pro jejich rychlý rozvoj. Vládní návrh zákona je však pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie jen další bariérou.

„Ve stávající podobě je návrh zákona zcela špatný a vyžaduje zásadní přepracování,“ říká předseda Strany zelených Jan Beránek a dodává: „Na rozdíl od osvědčeného modelu pevných výkupních cen, díky kterému zažívají obnovitelné zdroje opravdový boom v Německu, Dánsku či Španělsku, navrhuje vláda zavést komplikovaný model plný nejistot. Zcela nesystémově zvýhodňuje například společnost ČEZ a její spalování dřevní štěpky spolu s uhlím. Zároveň odrazuje od investicí do nových opravdových obnovitelných zařízení, která by svým výkonem mohla ČEZU konkurovat.“

Zkušenosti z Evropské unie jasně ukazují, že jedině pevně stanovené výkupní ceny za vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů energie poskytují dostatečnou jistotu pro investory. Pro toto řešení se rozhodlo 10 zemí Unie,  tři mají různé certifikátní systémy, po jedné zemi používá výběrová řízení a daňové úlevy.  Ovšem skutečný rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů zažívají jedině ty státy, které zavedly pevné výkupní ceny.  A nejen to – zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů přinášejí v Evropě stovky tisíc nových pracovních míst. Využití decentrálních obnovitelných zdrojů může být i v České republice motorem pro ekonomické a sociální oživení strukturně slabých regionů s vysokou nezaměstnaností.  „To je inspirace pro vládu sociální demokracie. Stačí, když se předkladatelé zákona zeptají svých kolegů v sousedním Německu a přestanou planě experimentovat,“ vzkazuje koaliční vládě předseda Strany zelených Jan Beránek.

Vládní návrh zákona o OZE dává jistotu výhodných výkupních cen pouze stávajícím zařízením. Peníze přisype jen uhelným elektrárnám společnosti ČEZ, které začaly spalovat dřevní štepku, a malým vodním elektrárnám, kterých v České republice z přirozených důvodů výrazně přibývat nebude. Pro nová zařízení vymýšlí komplikovaný regulovaný systém kvót a certifikátů, který však v této podobě v rámci Evropské unie neexistuje. „Tento systém neumožní vznik nových zařízení. Žádný rozumný investor nedá peníze do podniku, aniž by měl pevnou záruku, že se mu jeho peníze vrátí.  Vládní návrh zákona mu takovou jistotu neposkytne,“ konstatuje vedoucí energetické sekce Neela Winkelmannová.

Kontakty:

Jan Beránek, předseda SZ, tel.:  604 207 305

Neela Winkelmann-Heyrovská, vedoucí energetické sekce SZ, tel.:  491 728 326 398

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně SZ pro média, tel.: 724 321 845

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí