zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražská rarita - automobilová „pěší zóna“

17.02.2004
Obecné
Pražská rarita - automobilová „pěší zóna“

Křižovatka Anděl prošla na konci minulého roku rekonstrukcí, která jí měla změnit na pěší zónu. Ve skutečnosti však Praha získala další ostudnou raritu – „pěší zónu“, po které mohou legálně jezdit automobily. Navíc je na ní zakázán vjezd cyklistům, a to dokonce přesto, že tudy vede vyznačená cyklotrasa!

Ulice Nádražní, ústící do křižovatky Anděl, je označena jako pěší zóna. Od běžných silnic se však liší pouze dlážděním, omezením rychlosti na 20 km/h a zákazem vjezdu cyklistů (viz přiložené fotografie). Průjezd automobilů pěší zónou je povolen a auta se tak mezi chodci pohybují zcela legálně. Cyklisté, na rozdíl od aut, představují pro chodce zanedbatelné riziko, přesto je jim vjezd na pěší zónu zapovězen. Na jiné pražské pěší zóny přitom cyklisté mají běžně vjezd povolen, což je osvědčené řešení používané i v zahraničí.

„S větší a nesmyslnější šikanou cyklistů ze strany městských úředníků jsem se asi ještě nesetkal,“ říká Vojtěch Toman z Dětí Země. Až do rekonstrukce přitom křižovatkou mohli cyklisté volně projíždět. Podle dříve přijatého usnesení pražských radních je navíc při rekonstrukcích komunikací nutno zahrnout i řešení pro cyklisty. Toto usnesení však není dodržováno a místo zlepšování neutěšené situace pražských cyklistů tak dochází k jejich zbytečnému omezování.

Pro zlepšení podmínek pro dojíždějící cyklisty město nic nedělá, loni dokonce zůstala polovina peněz vyčleněných na stavbu cyklostezek nevyužita. Vzniklo tak pouze 2,5 km nových (rekreačních) stezek pro pěší a pro cyklisty, všechny na samém okraji Prahy – kilometrový úsek v Modřanech a 1,5 km mezi Lahovicemi a Radotínem, přes Radotínský potok byl postaven nový mostek místo původního, který byl v havarijním stavu. V centru není cyklostezka žádná.

kontakty:

Ing. Vojtěch Toman, Děti Země, email: dz.praha@seznam.cz, tel.: 606 566 368

Ivan Růžička, vedoucí odboru dopravy MČ Praha 5, email: ruzicka@p5.mepnet.cz,

tel.: 257 000 222

Radovan Šteiner, radní pro dopravu MHMP, email: Radovan.Steiner@cityofprague.cz,

tel.: 236 002 321, 236 001 111
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí