zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Část toxické zeminy zmizí do června

19.02.2004
Odpady
Část toxické zeminy zmizí do června
Kraj má konečně jasno, jak likvidovat bezprizorní milovickou skládku. Část toxické zeminy zmizí do konce června, další je určena ke spálení.

ONDŘEJ URBANEC

Milovice - Podstatná část z 1850 tun zeminy kontaminované polychlorovanými bifenyly (PCB) by měla z bezprizorní milovické skládky zmizet do konce června. Krajský úřad už má zcela jasno o dalším postupu likvidace. Navíc získal od ministra životního prostředí Libora Ambrozka příslib na dofinancování akce ze Státního fondu životního prostředí, na který čekal, aby mohl podniknout další nutné kroky. Uvedl to náměstek hejtmana Středočeského kraje František Vácha.

\"Příslibem ministra je financování vyřešeno a zbývají už jen technické věci, které umíme zajistit. Věci se pohnuly a odvoz je zabezpečen,\"

řekl Vácha s tím, že na první etapu likvidace vystačí původně určená částka. Dofinancování se týká části odpadu, která kvůli svému zamoření nevyhovuje normám pro skládkování, a na jehož likvidaci jiným způsobem kraj zatím neměl dostatečné prostředky.

\"Kraj může vyspecifikovat další oprávněné vícenáklady a požádat o navýšení dotace,\"

potvrdila postoj ministra životního prostředí mluvčí resortu Jarmila Krebsová. Náměstek středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí odhaduje navýšení o dva až tři miliony korun. Kvůli neočekávaně negativním výsledkům loňských rozborů kraj také upravil smlouvu se společností Sita, která měla původně zeminu z Milovic odstranit už v prosinci. Do konce ledna probíhaly další analýzy, které potvrdily, že menší část zeminy s PCB skutečně není vhodná k uskladnění na oficiální skládce.

\"Bylo nutné najít náhradní řešení, což znamená spálení. Jinou technologii neznáme,\"

uvedl Vácha. Tato část milovické zeminy zatím podle jeho slov zůstane na místě, likvidace bude podstatou nové zakázky, na kterou kraj vypíše výběrové řízení. Skládka je pozůstatkem divokého podnikání na začátku 90. let, kdy dnes už zkrachovalá firma Proeko rozjela za městem spalovnu nebezpečných odpadů a oproti schválenému záměru začala do areálu svážet jedy z celé republiky. O likvidaci se léta marně snažil okresní úřad, před svým zrušením stihl zajistit jen odvoz sudů s chemikáliemi. Tuny zeminy zdědil kraj.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí