zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geneticky modifikované rostliny mohou odhalovat miny

23.02.2004
Zemědělství
Geneticky modifikované rostliny mohou odhalovat miny

V řadě zemí, kudy v minulosti prošla válka, zůstaly statisíce a miliony nástražných min, které stále zabíjejí a mrzačí zástupy nevinných lidí. Například v Kambodži připadá na každých 290 obyvatel jeden člověk, jehož mina připravila o končetinu. Mezi další nejvíce postižené země opatří například Angola, Afghanistán, Írán ale také Bosna a Hercegovina. Kromě standardních metod odminování nabízejí nyní pomoc i biotechnologie, konkrétně genetické modifikace rostlin.

obrazekDánská biotechnologická firma Aresa Biodetection vyvinula geneticky modifikovanou rostlinu huseníček Thalův, který mění barvu listů v přítomnosti oxidu dusičitého. Ten se uvolňuje z náloží v zakopaných minách a proniká do půdy.

Pokud by bylo minové pole oseto geneticky modifikovaným huseníčkem nebo jinou podobně modifikovanou rostlinou, pak by trsy barevně pozměněných rostlin prozradily, kde se miny skrývají, a to již za tři až šest týdnů po vysetí.

Je nutné ještě vyřešit problém bezpečného setí, protože procházet se minovým polem se semínky huseníčku není ten správný přístup k bezpečnému odhalení min. Zástupci Aresy ale předpokládají, že by se v minových polích vytvořily nejprve úzké chodníčky odminované klasickými metodami (např. s pomocí detektoru kovů nebo s pomocí speciálně cvičených psů) a z nich by byla pak plocha oseta. Metoda biotechnologické detekce min jistě úplně nenahradí klasické metody, ale každý nová postup je v tomto případě velkým přínosem.

Filip Janovský
Zdroj: Ábíčko

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí