zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Štramberská cementárna nedá Dětem Země stále spát

24.02.2004
Geologie
Štramberská cementárna nedá Dětem Země stále spát

Krajský úřad v Ostravě bude řešit zákonnost územního rozhodnutí

Děti Země podaly v pátek 20. února odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu ve Štramberku, který zamítnul jejich návrh na zahájení správního řízení o obnově územního řízení. Hlavním důvodem obnovy je podle nich to, že územní řízení na cementárnu bylo vedeno formou veřejné vyhlášky, aniž k tomu byl dostatečný důvod. Tímto postupem došlo ke zkrácení jejich práv se řízení aktivně účastnit a podávat připomínky, neboť o něm nevěděly. Štramberská cementárna získala územní rozhodnutí loni v červenci, nyní již rok čeká na integrované povolení.

„Krajskému úřadu jsme zároveň doporučili, aby územní rozhodnutí bylo rovnou zrušeno, neboť v něm nejsou zapracovány podmínky stanoviska Ministerstva životního prostředí z procesu posouzení vlivů cementárny na životní prostředí,“ upozornil Miroslav Patrik z Dětí Země na další jejich krok.

Podle příslušného zákona č. 100/2001 Sb. v paragrafu 10 je totiž nutné, aby v územním rozhodnutí byly uvedeny všechny důležité podmínky ze stanoviska MŽP nebo přinejmenším důvody, proč tomu tak není. To se však nestalo, takže krajský úřad teď provede přezkoumání územního rozhodnutí mimo odvolací řízení. Pokud uzná porušení zákona, může územní rozhodnutí zrušit nebo ho změnit.

„Naším cílem je především zajistit, aby přísné podmínky stanoviska MŽP nebyly obcházeny, a to jak při územním řízení, tak při řízení o vydání integrovaného povolení, proti kterému jsme se před deseti dny odvolaly již podruhé,“ vysvětlil Patrik zvýšený zájem Dětí Země o cementárnu.

Základní údaje: Cementárna ve Štramberku s komínem vysokým nejvýše 140 m (spíše ale jen 110 m) za dvě miliardy korun se měla stavět v roce 2002, přičemž má zaměstnat přes sto třicet pracovníků. Maximální roční výroba cementu má být 480 tisíc tun, což je o pětinu méně, než se plánovalo.

Chronologický vývoj přípravy stavby cementárny ve Štramberku:

a)       16. 10. 2002 = MŽP vydává stanovisko z hlediska vlivů na životní prostředí se 114 podmínkami

b)       27. 02. 2003 = podání žádosti o vydání integrovaného povolení na krajský úřad v Ostravě

c)       15. 07. 2003 = vydání prvního integrovaného povolení krajským úřadem v Ostravě

d)       17. 07. 2003 = vydání územního rozhodnutí stavebním úřadem ve Štramberku

e)       05. 08. 2003 = zaslání prvního odvolání Dětmi Země proti vydanému integrovanému povolení (odvolání zaslal dne 4. 8. i Svaz výrobců cementu ČR)

f)         14. 11. 2003 = zrušení integrovaného povolení MŽP

g)       27. 11. 2003 = zaslání návrhu na zahájení řízení o obnově územního řízení Dětmi Země ke stavebnímu úřadu ve Štramberku, neboť došlo k porušení stavebního zákona a správního řádu

a)      15. 01. 2004 = vydání druhého integrovaného povolení krajským úřadem v Ostravě

b)      10. 02. 2004 = zaslání druhého odvolání Dětmi Země proti integrovanému povolení, neboť nebyly důsledně zohledněny podmínky souhlasného stanoviska MŽP z hlediska vlivů na životní prostředí

20. 02. 2004 = zaslání odvolání Dětmi Země ke krajskému úřadu proti zamítnutí řízení o obnově územního řízení a zároveň podnětu k přezkoumání územního rozhodnutí mimo odvolací řízení

TZ Děti Země Brno, Klub za udržitelnou dopravu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí