zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Natura 2000: dnes ve sněmovně

24.02.2004
Příroda
Natura 2000: dnes ve sněmovně

Evropskými  pravidly  ochrany přírody - takzvanou soustavou Natura 2000, se bude dnes ve druhém čtení zabývat Poslanecká sněmovna. Již od podzimu ale probíhají intenzivní jednání s kraji, obcemi, vlastníky pozemků a zájmovými sdruženími. Návrh zákona počítá i s kompenzacemi vlastníkům za případné ztráty.

Koncem ledna bylo dokončeno předjednávání v takzvaných oblastech ochrany ptactva – tedy seznámení obcí, majitelů a uživatelů pozemků a dalších zájemců s pravidly, která by v těchto evropsky významných územích měla v budoucnu platit. O konkrétních formách ochrany území se i nadále jedná. Informační setkání organizují správy národních parků a chráněných krajinných oblastí.

Podporu novele zákona o ochraně přírody vyjadřují i starostové některých obcí [1]. Podle nich totiž bude pro regiony znamenat jednoznačný přínos – zajistí ochranu přírody, která je důležitá pro turistický ruch a umožní i čerpání peněz z evropských fondů.

Do května má být vyhlášeno 41 oblastí ochrany ptactva – 223 předjednání se zúčastnilo 3200 lidí. Proběhlo předjednání i v některých územích, která slouží k ochraně dalších ohrožených živočichů, rostlin a celých biotopů - tzv. přírodních stanovišť. V panonské oblasti (jižní Morava), kde tato jednání zatím probíhala, se jich  zúčastnilo na 2470 zájemců [2].

Zájemcům jsou také k dispozici informační centra na správách chráněných krajinných oblastí a národních parků. V provozu je i informační linka a speciální webové stránky [3].

Ochranný režim v mnoha územích soustavy Natura 2000 bude méně přísný než v současných chráněných územích. Na všech územích bude stát podporovat takové činnosti a způsoby hospodaření, které přispějí k zachování stávajících přírodních podmínek. Nebude tedy bránit lesnímu nebo zemědělskému hospodaření, které má pozitivní či neutrální vliv na stav populací chráněných druhů nebo přírodních stanovišť.

Poznámky:

[1] MŽP má k dispozici dopisy obcí Nadějkov a Deštná na Jindřichohradecku.

[2] Česká republika se k vyhlášení chráněných území soustavy Natura 2000 zavázala v souvislosti se vstupem do Evropské unie. V první fázi – do května letošního roku – budou vyhlášeny tzv. oblasti ochrany ptactva, území pro ochranu vybraných druhů ptáků. Ostatní území, která slouží ochraně dalších ohrožených živočichů, rostlin a celých biotopů, tzv. přírodních stanovišť, budou vyhlašována po vstupu do Unie. Do května 2004 ale ČR musí zaslat Evropské komisi jejich seznam.

[3] Podrobné informace je možno získat na internetové adrese www.natura2000.cz, číslo informační linky je  844 800 800.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí