zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unie zkrátí likvidaci odkališť

01.03.2004
Geologie
Unie zkrátí likvidaci odkališť
Českobudějovicko - Desítky let bude trvat odstranění odkališť bývalé zpracovny uranových rud MAPE Mydlovary, která hyzdí krajinu Zbudovských Blat. Obce z jejich okolí však doufají v pomoc z EU, která by jejich likvidaci zkrátila.
\"Radioaktivní prach z odkališť vítr zanáší do širokého okolí, ohroženy jsou povrchové i podzemní vody,\" naznačil předseda Svazku obcí Blata Jaroslav Houba. Státní podnik Diamo, který je pověřen likvidovat pozůstatky zpracování uranu v celé republice, věnuje na mydlovarská odkaliště kolem 20 milionů korun ročně - možnosti státního rozpočtu výše nesahají. \"Nynějším tempem by rekultivace trvala až 50 let. Proto jsme požádali ve spolupráci s krajem o pomoc Evropskou unii,\" dodal Houba.
\"Po vstupu do unie chceme využít možnosti čerpání finančních zdrojů z Fondu soudržnosti EU,\" uvedla tisková mluvčí Jihočeského kraje Maria Ptáčková. Blatské obce a kraj spolupracují s bruselskými úředníky na žádosti o podporu I. etapy projektu, která by stála asi miliardu korun a práce by trvaly přibližně tři roky. \"První etapa zahrnuje dokončení již rozběhnutých prací a přípravu na samotnou rekultivaci za dalších 5 až 7 miliard korun,\" vysvětlil Houba. Po odstranění největších ekologických problémů by následná rekultivace trvala dalších 8 až 12 let.
Podstatné zkrácení likvidace odkališť ulehčí okolním obcím i finančně. Každoročně musejí věnovat nemalé částky na údržbu místních komunikací zatěžovaných nákladní dopravou související se sanací odkališť. Projekt proto počítá i s výstavbou speciální silnice.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí