zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tripartita odsouhlasila energetickou koncepci

01.03.2004
Obecné
Tripartita odsouhlasila energetickou koncepci
Zástupci odborů a zaměstnavatelů v tripatrtitě souhlasí s tzv. zelenou variantou energetické koncepce, kterou navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Po čtvrtečním jednání tripartity to novinářům řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.
\"Domníváme se, že je potřeba energetickou politiku postavit na principech maximální soběstačnosti, nepřeceňovat možnosti obnovitelných zdrojů,\" zdůraznil Štěch.
Energetická koncepce, kterou prosazuje MPO, počítá se změnou či zrušením územních limitů těžby uhlí a výstavbou nových uhelných elektráren po roce 2010.
Zvýšit by se měla i tuzemská jaderná kapacita a mělo by se vybudovat úložiště jaderného odpadu. \"Jiný názor má ministerstvo životního prostředí (MŽP). To si ale bude muset dořešit vláda,\" uvedl Štěch. MŽP se nelíbí především rušení územních limitů těžby uhlí.
Premiér Vladimír Špidla dodal, že energetickou koncepci do roku 2030 vláda projedná příští týden. Podobný názor na čtvrteční schůzce vyjádřili i zástupci zaměstnavatelských svazů. Ti navíc vyzvali vládu, aby se pokusila vyjednat co nejdelší přechodné období na uvalení ekologické daně na energetické zdroje. To je zatím vyjednáno do roku 2007.
Na dotaz novinářů, jak to je s přípravou hospodářské koncepce, premiér Špidla řekl, že v tržním systému je to poměrně komplikovaná záležitost.
\"Není zestátněné hospodářství, není plánovací komise. Plánovat, kolik oceli vyrobíme v roce 2015, kolik budeme potřebovat pancéře v roce 2020, jakým způsobem budou zastoupeny služby v roce 2012, je skutečně mimo možnosti rozhodování vlády. Čili vycházíme z toho, že je třeba definovat určité dílčí strategie. A základní strategií je strategie maximální přidané hodnoty a technického, inovačního a dalšího rozvoje, který nás přiřadí k civilizační špičce a umožní nám být jednou z nejvyspělejších zemí Evropy,\" popsal svoji představu Špidla.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí