zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zájem se zvyšuje. Pomalu, ale přece, říká Bedřich Moldan.

02.03.2004
Obecné
Zájem se zvyšuje. Pomalu, ale přece, říká Bedřich Moldan.
I když země musí dát do oblasti  životního   prostředí  stamilióny korun, mělo Česko v předchozích letech neustálé potíže spotřebovat desítky miliónů eur z předvstupních fondů určených na tyto projekty. \"Nebyli jsme na to připraveni,\" říká někdejší vyjednavač s unií, stínový  ministr   životního   prostředí  ODS Bedřich Moldan.

hn: To byly požadavky Bruselu tak náročné?
Nejen to. My jsme projekty neuměli připravit tak, jak se po nás chtělo. Z fondu ISPA jsme mohli získat peníze na projekty v hodnotách mnoha desítek miliónů. Jenže nachystané projekty počítaly s mnohem menšími částkami. A tak z tohoto fondu čerpala mnohem víc doprava. Dopraváci už to měli dávno sepsané v šuplících, stačilo do nich sáhnout - vždyť každý kousek dálnice je otázkou mnoha miliónů. Kdežto sepsat smysluplný projekt, v němž by se například v celém povodí daly dohromady čistírny odpadních vod, to dá jinou práci.

hn: Takže neúspěch nelze přičíst tomu, že by se lidé málo zajímali o  ekologické  projekty?
To ne. Zájem o  životní   prostředí  se mezi lidmi zvyšuje. Pomalu, ale zvyšuje.

hn: Proč pomalu? Protože lidé mají \"svých starostí dost\"?
Spíš proto, že to jednoduše chce svůj čas. Západní Evropě trvalo také dlouho, než se naučila brát ohledy na  životní   prostředí  .

hn: Co to zpomaluje u nás?
Počínaje vzděláním, které dlouho tuto oblast přehlíželo, konče tím, že mezi lidmi převládá zájem dosáhnout na ekonomickou úroveň Západu. Podepisují se na tom i politici, nejvyšší činitelé. Ještě jsem si nevšiml, že by některý z nich přišel s plamenným projevem o udržitelném rozvoji, což udělala Margaret Thatcherová už v osmdesátých letech...
Je to škoda, protože Češi dost dobře nechápou, co to vlastně udržitelný rozvoj je, nevědí, že jenom ochrana prostředí nestačí. Myslí si, že když se budeme šetrně chovat k přírodě, zastaví se tím hospodářský rozvoj.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí