zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové mají obavy z navrhované novely

03.03.2004
Příroda
Ekologové mají obavy z navrhované novely
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Novely zákona o ochraně přírody, kterou v těchto dnech projednává poslanecká sněmovna, se obává Český svaz ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Aby upozornili na její nedostatky a zabránili nekvalitním pozměňovacím návrhům, oslovili ekologové poslance z Valašska a požádali je o podporu při třetím čtení.
Podle ochránců totiž bývají často na poslední chvíli navrženy změny, které mohou zákon určitým způsobem poškodit. \" Mnohokrát už se stalo, že byly schváleny nekvalitní pozměňovací návrhy. Protože je tento zákon jednou z podmínek přijetí České republiky do Evropské unie, je důležité, aby se takové návrhy do zákona nedostaly,\" uvedl předseda meziříčského ČSOP Dušan Jurek.
Návrh zákona již dříve projednal zemědělský výbor a výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Znění zákona nyní obsahuje několik pozměňovacích návrhů, se kterými ochránci přírody zásadně nesouhlasí. \" Proto chceme oslovit poslance za tento region, Petra Nečase a Petra Šuláka, aby redukovali takové návrhy a dali pozor na podobné, které by se mohly objevit až při samotném hlasování,\" zdůraznil Jurek. Jedná se například o povolení intenzivního chovu zvěře v Národních přírodních parcích a o zakládání obor tamtéž.
\" Někteří poslanci mají pocit, že by to s krajinou nic neudělalo, ale to jen svědčí o jejich celkové úrovni myšlení. Národní přírodní rezervace je přece nejvyšší stupeň ochrany přírody a chovat v botanické rezervaci pasoucí se daňky považuji za naprostý nesmysl,\" tvrdí jednatel ekologů Milan Orálek.
Ochránci se také obávají, aby ze zákona nebyl vypuštěn paragraf týkající se účasti veřejnosti na rozhodování.
\" Jde přece o základ každé demokratické společnosti. Pokud tento bod vypustíme, dostaneme se opět na úroveň předlistopadové éry, což by nám mohlo se vstupem do Unie výrazně uškodit,\" uzavřel Jurek.

JANA OBORNÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí