zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Páleník: Větrná energie je tisíckrát lepší než uhlí a atom

09.03.2004
Obecné
Páleník: Větrná energie je tisíckrát lepší než uhlí a atom
Ústí nad Labem - Jednoznačnými zastánci větrných elektráren jsou ekologové. Podle mnohých by měly zcela nahradit klasické zdroje energie. Marian Páleník, ředitel ústecké společnosti Přátelé přírody, by jich v Krušných horách klidně nechal postavit tisíce.

V čem vidíte hlavní přednosti větrných elektráren?

Jednoznačně v tom, že nevypouštějí plyny způsobující skleníkový efekt. To je pro nás absolutní priorita. V tomto směru jsou tisíckrát lepší než těžba a spalování hnědého uhlí, nemluvě o jaderné energetice produkující vysoce nebezpečný odpad, jehož likvidace stále není technicky vyřešena.

Odpůrci větrných turbín ale namítají, že vydávají zvuk, třeba i v neslyšitelných frekvencích, a hyzdí krajinu...

Jsou nepoměrně šetrnější k životnímu prostředí než neobnovitelné zdroje energie způsobující mimo jiné globální oteplování země. Vždycky se jedná o volbu toho menšího ze dvou zel. Třetí variantou je návrat do jeskyní.

Jaké jsou možnosti využití větrné a dalších alternativních energií?

Obrovské. Pokud budou celosvětově přijaty, mohly by do padesáti let zcela nahradit dosavadní zdroje, jejichž využívání je třeba více zdanit. Důležité také je motivovat lidi k úsporám energie.

Jsou kapacity obnovitelných zdrojů dostatečné?

Předpokládá to mezinárodní spolupráci. V rámci Evropské unie by pro nás neměl být problém využívat třeba energii z příbojových elektráren v Polsku. V našich podmínkách jsou obrovské rezervy ve využívání sluneční energie. Články na její přeměnu v elektřinu by mohly být třeba na budovách státních úřadů. Obrovskou budoucnost určitě má využití biomasy. Naproti tomu geotermální energie není nevyčerpatelná.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí