zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uhelný a atomový plán ve vládě

09.03.2004
Obecné
Uhelný a atomový plán ve vládě

Tři hlavní sporná témata, která bude ve středu (10.3.) vláda řešit při hlasování o kontroverzní energetické koncepci ministra průmyslu a obchodu, předpovědělo dnes Hnutí DUHA. Milan Urban plánuje zrušit ochranu  severočeských obcí před  uhelnými doly, postavit dva další atomové reaktory a pokračovat ve vysokém české příspěvku ke globálním změnám podnebí.

 

Ministr životního prostředí předložil svůj vlastní návrh. Jeho varianta zajistí dostatek energie pro průmysl i domácnosti, vytvoří více pracovních míst, lépe sníží znečištění a přitom nevyžaduje bourání obcí ani zvyšování výroby radioaktivních odpadů. Ve srovnání s plánem Milana Urbana zhorší závislost české ekonomiky na dovozu paliv a energie o pouhý jeden procentní bod. Propočty byly provedeny stejnou metodikou, jakou použilo i ministerstvo průmyslu a obchodu – navíc na základě podkladů MPO a konzultační společností zvolenou MPO.

 

Vláda bude ve středu řešit především tři sporná témata:

 

Rekordní české znečištění

 

Česká republika patří mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn podnebí. Vláda to musí začít řešit. Minulou středu kabinet schválil program snižování znečištění bezmála o třetinu během příštích dvou desetiletí. Ale vlastní propočty MPO ukazují, že Urbanova koncepce je s ním v přímém rozporu. Exhalace totiž budou v roce 2020 o 18 % vyšší, než určuje necelý týden starý plán.

 

Uhelné doly a bourání obcí

 

Urbanův návrh energetické koncepce za prvé požaduje zrušit limity těžby, které od roku 1991 chrání severočeské obce před postupem uhelných dolů. Proti plánu ostře protestují dvě nejvíce ohrožené vesnice, Horní Jiřetín a Černice, které chtějí vládní ochranu zachovat.

 

Atomové reaktory

 

Milan Urban navrhuje stavět dva nové atomové reaktory, pravděpodobně v Temelíně. Proti záměru už protestovalo jihočeské krajské zastupitelstvo. Zvýší se tak výroba vysoce radioaktivních odpadů o desítky tun ročně. Přitom obce ve všech místech, která stát vytipoval pro tzv. trvalé úložiště odpadů, tento projekt odmítly. Ministr pod tlakem obcí projekt zastavil.

 

Ambrozkovo (lepší) řešení

 

Ministr životního prostředí svůj návrh postavil na kombinaci zvyšování energetické efektivnosti českého průmyslu, která je nyní velmi špatná, využití čistějšího zemního plynu a rozvoje čistých takzvaných obnovitelných zdrojů.

 

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:

\"Vláda by neměla Urbanův plán zase odkládat, ale prostě odpískat. Kabinet musí v energetické koncepci dát přednost lidem před zájmy uhelných a elektrárenských společností. Koncepce ministerstva průmyslu staví na obstarožním uhlí a atomových reaktorech namísto moderních technologií, lepší energetické efektivnosti, obnovitelných zdrojů a čistějšího zemního plynu. Přitom Ambrozkova varianta vytvoří více pracovních míst, je prakticky stejně závislá na dovozu energie a paliv z ciziny a nebourá další obce ani nezvyšuje výrobu radioaktivních odpadů.\"

 

\"Česká republika patří mezi evropské rekordmany v exhalacích, které způsobují globální změny podnebí. Vláda minulou středu schválila program snižování znečištění, ale Urbanova energetická koncepce počítá s podstatně vyššími exhalacemi než tento záměr. Znamená to, že ministři necelý týden starý plán zase zruší?\"

 

Informační list Hnutí DUHA s přehledem hlavních rozdílů mezi Ambrozkovou a Urbanovou variantou energetické koncepce:

http://www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/urban_vs_ambrozek.pdf.

 

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, telefon 604-202470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Petr Holub, telefon 604-177711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí