zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Důlní krajinu vystřídá jezero

10.03.2004
Příroda
Geologie
Důlní krajinu vystřídá jezero
Tušimice - Za půl století se mají dobývací prostory Dolů Nástup Tušimice začít měnit v rekreační oblast.

Rájem na zemi by měly být podle odborníků za padesát let dnešní dobývací prostory Severočeských dolů, a. s., Chomutov. Tam, kde se dnes nacházejí Doly Nástup Tušimice, bude v budoucnosti jezero se zelenými lesními a lučními zákoutími.
Podle studie vypracované ekologickými odborníky ze společnosti R - Princip Most se počítá se zatopením zbytkové jámy lomu Libouš, čímž vznikne severně od Března velké jezero o rozloze 512 hektarů s maximální hloubkou 55 metrů. Ve srovnání s Nechranickou přehradou bude asi třetinové s 80 miliony kubíky vody. Jeho napouštění je naplánovano na tři roky pomocí Podkrušnohorského přivaděče. Okolní výsypky dostanou podobu lesů, prostřídanými travními porosty, s komunikacemi a cyklostezkami. Zajímavě tvarované a do terénu citlivě zasazené jezero bude tudíž místem k rekreaci a provozování vodních sportů.
\"Vzniknou tu i prostory pro golf, tenis a jiné sporty. Částečně se počítá i s průmyslovým využitím a směrem ke Kadani by mohlo vyrůst i několik rodinných domků. Studie pamatuje i na agrocentrum na dnešní výsypce Merkur, které by obhospodařovalo zelené plochy a zabývalo se například chovem ovcí. Tím pádem bude místo dobré i pro agroturistiku,\" dodává k tomu Antonín Dohnal, tiskový pracovník Severočeských dolů. Společnost totiž musí podle horního zákona provádět sanaci a rekultivaci území, narušeného hornickou činností. \"Lze přitom počítat i s penězi, které chce dát stát na revitalizaci Podkrušnohoří, konkrétně na odstranění starých ekologických zátěží. Jedná se o proklamovaných patnáct miliard, věříme, že potřebné finance z této sumy získá i Tušimicko,\" uzavírá Dohnal.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí