zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA vyhrálo debatu, Urban vládní většinu

11.03.2004
Obecné
Hnutí DUHA vyhrálo debatu, Urban vládní většinu

Poloviční vítězství – tak hodnotí Hnutí DUHA dnešní hlasování vlády o kontroverzní energetické koncepci ministra průmyslu a obchodu.

 

V devítiměsíční debatě o plánu se potvrdilo, že argumenty a čísla hovoří proti plánu Milana Urbana. Sociální demokraté si jej prosadili většinovým hlasováním navzdory ostatním koaličním stranám. Vláda ovšem nerozhodla o zrušení ochrany severočeských obcí před postupem uhelných dolů. Pouze schválila jejich \"racionální přehodnocení\". Debata o nich proto bude pokračovat.

 

Ministři však zamítli návrh, aby vláda debatu o dalších atomových reaktorech odložila až po privatizaci ČEZ. Urbanova energetická koncepce také počítá s exhalacemi oxidu uhličitého o pětinu většími než program snižování znečištění, který kabinet schválil před týdnem.

 

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

\"Debata o energetické koncepci byla polovičním vítězstvím. Ukázalo se v ní, že Urbanovy megalomanské plány jsou zbytečné, že s nimi nesouhlasí postižené obce ani podstatná část vlády a že jsou v rozporu s jinými vládními programy. Aby si koncepci prosadili, museli sociální demokraté využít stranické většiny ve vládě navzdory číslům i argumentům, zbytku koalice a lidem.\"

 

\"Milan Urban prosadil ve vládě dva další atomové reaktory, ale teď jej čeká daleko těžší úkol najít někde v Evropě energetickou společnost, která by do takového projektu šla. Debata o postupu uhelných dolů bude pokračovat a Hnutí DUHA nabídne ohroženým obcím veškerou právní a expertní pomoc. Vláda také musí vysvětlit, s jakými exhalacemi oxidu uhličitého vlastně počítá – zda podle týden starého národního programu, nebo podle Urbanovy koncepce.\"

 

 

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, telefon 604-202470, vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Petr Holub, telefon 604-177711, petr.holub@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí