zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V ceně za elektrospotřebiče zaplatíme i jejich recyklaci

12.03.2004
Obecné
V ceně za elektrospotřebiče zaplatíme i jejich recyklaci

Táborsko - Ochránci životního prostředí vítají, že výrobci elektrospotřebičů budou odpovídat také za jejich ekologickou likvidaci. Ta ovšem zvýší maloobchodní ceny.
Unie chce z komunálního odpadu vyseparovat nebezpečné elektrospotřebiče - lednice, televizory, a co nejvíce je recyklovat. Plnění úkolu hodlá již koncem příštího roku přenést na výrobce, kteří vysloužilé přístroje z domácností získají a za své zlikvidují. Náklady ale započítají do cen nových výrobků, takže zákazník si za ně připlatí třeba i několik stokorun. \"Tisíc korun by bylo dost. Když nás dnes zákazník požádá, starou věc mu odvezeme do sběrného dvora, kde po nás chtějí sto padesát korun,\" uvedl včera vedoucí prodejny s elektrospotřebiči Jaroslav Loudín. Ekologové v návrhu vidí narovnání současného stavu. \"Uplatňuje totiž princip, že za recyklaci platí ten, kdo svými výrobky prostředí znečišťuje. Dosud za odpad platil někdo jiný, například svazy měst a obcí. Také ubydou černé skládky,\" je přesvědčen Vladan Záklasník z Hnutí Duha.
Ekologická likvidace lednic již dva roky funguje v Maršově na Táborsku. Do konce loňského roku bylo zpracováno 11 000 přístrojů. \"Projekt je zaměřen na ochranu ozónové vrstvy země, to znamená, aby se freon nedostával do ovzduší,\" uvedl včera ředitel firmy Rumpold Vladimír Koštoval a dodal, že likvidace jedné lednice vyjde v průměru na 520 korun.

Zdroj: Táborské listy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí